Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Letna kuhinja: Kuhanje na prostem

V sklopu bivalnega dela vrta in terase si lahko uredimo tudi letno kuhinjo, ki poleti omogoča kuhanje na prostem. A ob tem je dobro vedeti, kaj vse potrebujemo zanjo, in še pred začetkom del dobro premisliti, kaj si želimo in kaj bomo v resnici uporabljali. Možnosti je več, lahko je to prava kuhinja s kuhališčem in pomivalnim koritom, lahko pa zgolj žar, vrtni kamin ali premični žar, ki ga bomo po koncu sezone pospravili.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 12:28
4:20

Bivalni del vrta lahko sestavlja tudi let­na kuhinja. Umestili naj bi jo v bližino vrtne jedilne mize, če pa bo zraven še zelenjavni vrt, da bomo imeli vrtnine na dosegu roke, bo to nadvse dobrodošlo. A preden se odločimo za kuhinjo na prostem, je treba dobro premisliti, kaj vse naj bi obsegala in kaj si želimo v njej početi. Že med načrtovanjem vrta je dobro, da se odločimo, ali nam zadostuje premični žar ali potrebujemo več opreme. V primerjavi s kuhinjo v hiši je običajno letna zasnovana preprosteje in z manj elementi. Če želimo na prostem kuhati na elektriko in imeti tekočo vodo, bomo morali seveda urediti vodovodno in elek­trično napeljavo. V primeru kuhinje, ki bo obsegala žar in pomivalno korito, bomo potrebovali vodovodno cev s pipo, jašek za praznjenje napeljave pred zimo in odtok v kanalizacijo ali vrtno čistilno napravo. Lahko si omislimo pult z vodovodno pipo in nekaj policami za posodo, za pripravo hrane pa pomični žar z nekaj odlagalne površine. Na odločitev o tem, kako bogato bo opremljena letna kuhinja, vplivajo zlasti naše navade in dejstvo, koliko nameravamo kuhati zunaj, bo to vsakodnevna priprava obrokov ali zgolj občasna peka na žaru.

Ob vsem drugem ne smemo pozabiti na zaščito pred soncem in dežjem. Dobro je nadkriti vsaj del, ki obsega kuhališče, pomivalno korito, delovno površino in shranjevalne omarice. Kakšno streho izbrati, pa je odvisno od siceršnje ureditve vrta. Predvsem naj bi bila usklajena z arhitekturo hiše oziroma paviljona, če je vključena v njegov kontekst.

Za občasno poletno kuhanje na prostem lahko zadostuje pomični žar (arhiv podjetja Eva Solo)

Vrtni kamin

Za pripravo hrane na prostem je ena od možnosti tudi vrtni kamin. In kaj potrebujemo zanj? Za montažo oziroma postavitev vrtnega kamina moramo narediti ravno in ojačano podlago. Če je terasa pokrita, je treba poskrbeti za primeren odvod dima – izdelavo dimnega kanala. Kamin za zunanje prostore je lahko tipski ali izdelan po naročilu. Razlikujejo se tudi po materialu, iz katerega so, in vrsti kuriva. Vsi so primerni za oglje in plin, če so izdelani iz obstojnejših materialov, pa tudi za kurjenje z lesom. Za postavitev osnovne izvedbe vrtnega kamina ne potrebujemo dodatnih priključkov.

In koliko prostora moramo zagotoviti? Najmanjši merijo 70 x 50 cm, obstajajo pa tudi modularni sestavi, s katerimi je mogoče sestaviti vrtni kamin velikosti tri do štiri metre. Tisti z nekaj zidarskimi veščinami se lahko dela lotijo sami. Vrtni kamini niso pretirano občutljivi za vremenske vplive, saj so narejeni tako, da dobro prenašajo sonce in poletne nevihte. Za daljšo življenjsko dobo pa proizvajalci priporočajo, da jih v jesenskih in zimskih mesecih, ko jih ne uporabljamo, primerno zavarujemo.

Poleg omenjenega obstajajo tudi različne modularne kuhinje, ki omogočajo sestav po lastni izbiri, in manjši premični žari, ki jih lahko uporabljamo celo na terasah v stanovanjskih blokih. Ne glede na to, ali imamo velik vrt ali zgolj atrij in teraso, pri snovanju letne kuhinje ne bi smeli pozabiti na sosede, zlasti če živimo v gosto pozidanem naselju.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine