Vrt in terasa v teh dneh ponujata nešteto možnosti za preživljanje prostega časa. Poleg sprostitve in počitka je marsikomu najljubše druženje ob hrani. Tako ima pomembno mesto v bivalnem vrtu tudi letna kuhinja, ki poleti omogoča preprosto vsakodnevno uporabo in lahko nadomesti kuhinjo v hiši.
Del bivalnega vrta
Letno kuhinjo naj bi umestili v prijeten del vrta, v bližino vrtne jedilne mize in po možnosti blizu zelenjavnega vrta, da bomo imeli vrtnine na dosegu roke in bodo res prišle naravnost na krožnik. Pogosto je del opreme vrtnega paviljona oz. terase.
Pomembno vprašanje so inštalacije (vodovodna in električna napeljava), ki jih moramo urediti, če želimo kuhati na elektriko in imeti tekočo vodo. Če si omislimo kuhinjo z vodo in žarom, bomo potrebovali vodovodno cev s pipo, jašek za praznjenje napeljave pred zimo in odtok v kanalizacijo ali vrtno čistilno napravo. Lahko gre samo za pult z vodovodno pipo in nekaj policami za posodo, lahko ima kuhališče ali vrtni kamin, lahko pa je to zgolj pomični žar z nekaj odlagalne površine. S čim vse bo opremljena, je odvisno od tega, kaj želimo v njej početi in koliko nameravamo kuhati zunaj. Za začetek si moramo odgovoriti na vprašanje, ali si želimo letno kuhinjo ali zgolj premični žar za občasno peko.
Letna kuhinja je v primerjavi s kuhinjo v hiši zasnovana preprosteje in z manj elementi, a kljub temu zadostuje za vsakodnevno kuhanje. Oprema je odvisna od navad, želja in pogostosti uporabe, pomembno pa je, da se o tem odločimo že med načrtovanjem vrta, saj se tako izognemo dodatnim stroškom. Če razmišljamo letni kuhinji, ko so drugi deli vrta že dokončani, moramo upoštevati, da gre za precejšen poseg, saj je treba speljati tudi inštalacije in se lahko zgodi, da zamisel niti ne bo izvedljiva.
Sestavni deli
Če bomo veliko kuhali zunaj, je smiselno kuhinjo dobro opremiti, drugače pa bo zadoščalo nekaj osnovnih elementov, kot so umivalnik, premični žar, omarica za shranjevanje, odlagalna površina. Če se odločimo tudi za kamin, mora ustrezati požarnim standardom in imeti vgrajen dimnik. Prav tako je treba načrtovati, kje bodo vtičnice, stikala, ter poskrbeti, da so vsi materiali primerni za zunanjo uporabo.
Poleg tega bomo potrebovali zaščito pred soncem in dežjem; vsaj tisti del, ki obsega kuhališče, pomivalno korito, delovno površino in shranjevalne omarice, naj bi bil pod nadstreškom. Kakšno senčenje oziroma zavetje pred dežjem bomo izbrali, je odvisno od arhitekture hiše in ureditve bivalnega vrta. Če se odločimo za nadstrešek, moramo vedeti, da večinoma potrebuje betonske temelje. Tla so lahko betonska ali kamnita, lahko pa so obložena z lesom ali tlakovci.
Glede materialov na splošno velja, da izbiramo tiste, ki so primerni za zunanjo uporabo in ki so usklajeni z drugimi materiali, uporabljenimi v vrtu in okolici hiše. Na voljo imamo naravne in umetne. Kuhinjo lahko sezidamo iz opeke, porobetona, kamna ali ulijemo beton. Lahko jo obložimo s kamnom, naredimo dekor iz keramike in podobno. Marsikatera letna kuhinja je montažna, kar pomeni, da je premična in narejena iz lesene ali kovinske konstrukcije, ki jo oblečejo v les.
Zlasti je pomembna uporabnost materiala, iz katerega so sestavni deli kuhinje. V sodobnih ureditvah se pogosto uporablja jeklo, ki ne rjavi, je odporno proti praskam ter dobro prenaša vročino in mraz.