Če se v sosednjem stanovanju dogaja nekaj, kar v vašem povzroča škodo, je najprej treba poklicati upravnika. Čeprav ta nima nobene pravne moči, da bi lastnika stanovanja prisilil, naj odpravi stvar, ki povzroča škodo, ga lahko opozori ali pa, v primeru če gre za okvaro na skupnem vodu (puščanje vode) tudi ukrepa. »Če gre za napako na individualni napeljavi v stanovanju ali drugo stvar, ki se dogaja znotraj stanovanja (nevzdržni smrad), upravnik nima v rokah nobenih orodij, s katerimi bi lastnika stanovanja lahko prisilil k ukrepanju,« je pojasnil
Več moči ima gradbena, geodetska in stanovanjsa inšpekcija, ki razmere v stanovanju lahko pregleda in izda odločbo. »Ker pa je v Sloveniji samo pet inšpektorjev, ti lahko v nekaj dnevih ukrepajo samo v Ljubljani, drugje po Sloveniji pa je čakalna doba daljša,« so pojasnili na podjetju Reyan. Če tudi odločba ne zaleže, lahko lastnik stanovanja, kateremu je bila povzročena škoda, vloži civilno tožbo za povzročanje škode.
»Stranska pot je prek zavarovalnice. Če imate stanovanje zavarovano, lahko zavarovalnico prosite, naj ukrepa. Prav tako lahko zavarovalnica vodi vašo odškodninsko tožbo,« so še pojasnili na Reyanu. Na pomoč, če je stanje treba zaustaviti, preden bi bila škoda še večja, lahko oškodovanec pokliče policijo. »Policija se za pomoč ponavadi obrne na gasilce, ki lahko v stanovanje vstopijo le z namenom, da preprečijo še večjo škodo. Policisti lastnika lahko le opozorijo, vstopiti v stanovanje brez naloga pa ne smejo,« je pojasnil Tekavec. »Najbolj je, če se sosedi lahko med sabo dogovorijo, kaj narediti v primeru, če komu v stanovanju poči cev, in zadeve rešijo sami,« je še dodal.