Spanje je eden izmed najpomembnejših procesov za naše zdravje in dobro počutje. V tem času se telo obnavlja, možgani pa procesirajo informacije in skrbijo za čustveno ravnovesje. A kljub pomembnosti spanja pogosto zanemarjamo vpliv položaja telesa, v katerem spimo. Raziskave kažejo, da ima spalni položaj velik vpliv na kakovost spanja, prav tako na delovanje organov, mišično-skeletno zdravje in celo na dihanje. Toda kateri položaj je za spanje najbolj zdrav?
Odgovor je nekoliko odvisen od vsakega posameznika, sicer pa velja nekaj splošnih pravil, ki jih je dobro upoštevati.
Spanje na hrbtu, na primer, zmanjšuje tveganje za bolečine v križu in vratu, saj omogoča enakomerno razporeditev telesne teže. Ta položaj lahko pomaga pri težavah, kot je refluks kisline. Če je glava rahlo dvignjena, gravitacija preprečuje vračanje želodčne kisline v požiralnik. Ta položaj pa naj bi bil odličen celo za preprečevanje znakov staranja na obrazu. Ker obraz ni pritisnjen na blazino, je tveganje za nastanek gub na obrazu manjše.
Tudi spanje na boku ima določene prednosti. Počivanje na levi strani lahko spodbuja boljšo prebavo, saj ta položaj pomaga gravitaciji pri premikanju hrane skozi prebavni sistem. Prav tako zmanjšuje pritisk na srce. Spanje na boku ohranja dihalne poti odprte, kar zmanjšuje verjetnost smrčanja in blagodejno vpliva na ljudi s spalno apnejo. Celo nosečnicam se spanje na levi strani pogosto priporoča, saj ta položaj izboljšuje pretok krvi do ploda.
Še najslabše pa naj bi bilo spati na trebuhu, saj na ta način izvajamo pritisk na notranje organe, obremenjujemo pa tudi vrat in hrbtenico, ki nista v pravem položaju. Seveda je pomembno, da za ležanje izberemo tisti položaj, v katerem se najbolje počutimo, ob tem pa velja upoštevati zgornje smernice.
Če najraje spite na hrbtu, uporabite blazino, ki podpira naravno krivino vratu, hkrati pa podložite kolena z blazino za zmanjšanje pritiska na spodnji del hrbta, kot si lahko ogledate v zgornjem videu.