Pozdravljeni.
V večstanovanjski hiši je stranka brez gradbenega dovoljenja naredila balkon.
Zanima me, ali je upravnik stavbe dolžan prijaviti črno gradnjo pristojnim organom.
Hvala in lep pozdrav.
Spoštovani,
izvedba balkona v večstanovanjski hiši je poseg, za katerega se zahteva gradbeno dovoljenje. Pogoj za pridobitev gradbenega dovoljenja pa je tudi soglasje vseh etažnih lastnikov vaše stavbe. Kot smo že pisali v tej rubriki, sme etažni lastnik skladno s 15. členom Stanovanjskega zakona za izvedbena dela v posameznem delu, torej delu, katerega lastnik je, brez soglasja ostalih etažnih lastnikov opravljati samo vzdrževalna dela, spremembe in izboljšave. Taka vzdrževalno izvedbena dela pa se lahko opravljajo samo pod pogojem, da ne pomenijo poslabšanja za kakšen drug posamezni del ali skupne dele večstanovanjske stavbe in ne spreminjajo zunanjega videza večstanovanjske stavbe. Kadar pa izvedbena dela v posameznem delu pomenijo tudi poseg v skupne dele, etažni lastnik ne sme začeti izvajanja del brez soglasja etažnih lastnikov, ki imajo več kot polovico solastniških deležev na teh skupnih delih. Dela morajo biti opravljena v skladu s predpisi o graditvi objektov, med izvajanjem del pa mora etažni lastnik omogočiti strokovni nadzor. Upravnik ali katerikoli etažni lastnik lahko zahteva, da se preneha z izvajanjem del ali da se odstranijo spremembe, ki so nastale, če etažni lastnik, ki je izvedbena dela opravil brez ustreznih soglasij oziroma dovoljenj.
PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: KOLIKŠEN ODSTOTEK SOGLASIJ ETAŽNIH LASTNIKOV POTREBUJEM ZA PODRTJE BALKONSKE OGRAJE
Če prav razumem, je etažni lastnik v vaši stavbi izvedel balkon, torej je posegel v skupni del stavbe (nosilno konstrukcijo stavbe), brez da bi predhodno pridobil potrebna soglasja. Za pridobitev gradbenega dovoljenja pa bi etažni lastnik potreboval tudi soglasja vseh etažnih lastnikov na projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Upravni organ bo za pridobitev gradbenega dovoljenja zahteval soglasja vseh etažnih lastnikov, preveril pa bo tudi, ali ima etažni lastnik, ki želi gradnjo izvesti, tudi urejeno pravico graditi. Če je predmet gradnje balkon, bo potrebno tudi za navpično projekcijo skrajnih delov balkona na zemljišče zagotoviti ustrezna dokazila o pravici graditi.
Običajno v takih primerih po dogovoru z etažnimi lastniki taka soglasja ureja upravnik stavbe, ki bi moral biti obveščen in seznanjen z vsakim posegom in o tem tudi obveščati ostale etažne lastnike.
Izvedba novega balkona predstavlja skladno s 5. členom gradbenega zakona gradnjo z gradbenim dovoljenjem. Po pridobitvi gradbenega dovoljenja je potrebno zagotoviti projekt za izvedbo z vsemi ustreznimi sestavinami ter najmanj 8 dni pred začetkom gradnje na pristojnem upravnem organu prijaviti začetek gradnje. Torej sta pravnomočno gradbeno dovoljenje in prijava začetka gradnje objekta pogoj za izvedbo takega balkona. Če prijava začetka gradnje ne vsebuje zakonsko predpisanih zahtevanih podatkov ali dokumentacije za izvedbo (PZI), se šteje, kot da prijava začetka gradnje ni bila podana.
Prijava nelegalne gradnje s strani upravnika ni samodejna, lahko pa kot etažni lastniki vaše stavbe zahtevate, da v vašem imenu in pooblastilu to stori.
V okviru Inšpektorata Republike Slovenije za naravne vire, ki deluje v sestavi Inšpektorat Republike Slovenije za naravne vire in prostor, je tudi gradbena in geodetska inšpekcija. Gradbena inšpekcija izvaja nadzor nad gradnjo objektov.
Prijavo, tudi anonimno, lahko vsak poda osebno, po pošti ali tudi po elektronski poti preko:
https://e-uprava.gov.si/si/podrocja/drzava-druzba/inspekcijski-postopki/prijava-krsitev-inspektoratu-rs-za-naravne-vire-in-prostor.html
Ker gre za nelegalni objekt oziroma njegov del, lahko pristojni inšpektor odredi, da se gradnja takoj ustavi in da se zgrajeni objekt ali del objekta v določenem roku odstrani na stroške inšpekcijskega zavezanca, vzpostavi prejšnje stanje ali drugače sanira objekt, del objekta oziroma zemljišče, če vzpostavitev v prejšnje stanje ni mogoča.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.