Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Svetovalnica: Kolikšen odstotek soglasij etažnih lastnikov potrebujem za podrtje balkonske ograje

Arhitektka, specializirana za gradbeno zakonodajo, odgovarja na vprašanje bralca o potrebnem soglasju za podrtje betonske ograje v večstanovanjski stavbi.
Foto: Cinematographer/Shutterstock
Foto: Cinematographer/Shutterstock
26. 4. 2023 | 08:43
22. 10. 2024 | 19:23
3:46

Spoštovani,

zanima me, če je za podrtje zidane balkonske ograje (sprednji del balkona) v večstanovanjskem objektu dovolj več kot 50 % soglasje etažnih lastnikov, ki je potrebno zaradi spremembe zunanjega videza stavbe.

Nagibam se, da bi namesto obstoječe zidane ograje montiral stekleno ograjo. Je pa tudi opcija, da bi odstranil zidano + kovinsko ograjo ter jo v celoti zamenjal za stekleno izvedbo.

Gre za objekt iz leta 1973. Prvotno so bili balkoni izvedeni tako, da je bila sprednja ograja pozidana (armiran beton), na stranskem delu pa kovinska ograja. Je pa res, da so se spremembe v času prenove fasade že izvedle, in sicer je bila v sklopu tega pozidana (dozidava) večina kovinskih balkonskih ograj.

Lepo vas pozdravljam.


Matija

Spoštovani bralec Matija,  

zanima vas, kako bi na legalen način spremenili izvedbo vaše balkonske ograje, ki je deloma zidana, deloma kovinska.

Predvidevam, da etažni lastniki vaše stavbe najbrž nimate akta o upravljanju etažne lastnine. Novejše stavbe to imajo in v tem dokumentu so ponavadi opredeljene vse pravice in dolžnosti etažnih lastnikov večstanovanjske stavbe. Na tem mestu je določeno, kakšni so dovoljeni posegi in pod katerimi pogoji je sploh dovoljeno posegati v stavbo, ki je v lasti več etažnih lastnikov. Najbrž se lahko vsi strinjamo, da dejansko ne more vsak etažni lastnik samovoljno posegati v skupne dele stavbe, zlasti pa ne spreminjati njene zunanjosti.

Vaša stavba je starejša, zato morda takega akta nima. Vseeno pa je treba vsak poseg na stavbi izvajati skladno z določili veljavnega občinskega prostorskega izvedbenega akta. In najbrž je tudi tam zapisano, da mora biti zunanjost oziroma morajo biti fasade stavbe medsebojno usklajene.

Sicer je za posamične posege potrebno 50 % soglasje etažnih lastnikov.


Vendarle pa zagovarjam premišljen, zlasti pa celovit pristop pri vseh posegih v več lastniške stavbe.

Na podobnih stavbah se v zadnjem času veliko izvajajo energetske sanacije, zlasti fasadnega ovoja. In v teh primerih se sanirajo tudi že izvedeni podobni posegi na način, da je po sanaciji stavbe zunanji fasadni izgled stavbe poenoten in usklajen. Menim, da je to celovit pristop oz. edini pravilen način.

In to priznavajo tudi številni etažni lastniki, saj po prenovi taka stavba dobi novo obleko in zaživi novo življenje. Taka stavba ima tudi sicer večjo tržno vrednost.

Enotno urejene stavbe prav tako tudi doprinesejo k redu v prostoru.

Najbrž z odgovorom niste zadovoljni, saj zagovarjam celosten pristop pri oblikovanju zunanjosti in ne parcialnih rešitev. Predlagam, da morda ob sanaciji toplotnega ovoja skupaj z vsemi etažnimi lastniki razmislite o celovitem pristopu ureditve fasad, še najbolje pa s celostno energetsko sanacijo stavbe.

Vas lepo pozdravljam.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine