Tako bi morali skrbeti za volnene puloverje

Čas volnenih puloverjev in jopic je tu, mi pa svetujemo, kako jih negovati, da bodo čim dlje videti kot novi.

V hladnih dneh se je treba toplo obleči in k zimski garderobi sodijo tudi pletenine. Volneni puloverji in jopice nas čudovito grejejo, pri skrbi zanje pa moramo biti malce bolj previdni kot pri pranju drugih materialov. Ob nepravilni negi se namreč hitro skrčijo ali kako drugače poškodujejo. Nekateri takšne kose oblačil zato raje odnesejo v čistilnico, a v resnici jih brez težav lahko operemo tudi doma. Če vemo, kako jih prati pravilno, seveda. 

PREBERITE ŠE: KAKO DOLGO LAHKO MOKRO PERILO PUSTIMO V STROJU?

Volnene niti so večinoma živalskega izvora, volna pa lahko izvira iz dlake različnih živali. Na etiketah pletenin velikokrat najdemo oznake merino, kašmir, moher in podobno. Slednje označujejo tip volne, ki je po večini odvisen od vrste ovac, katere dlaka je bila strižena za niti. Volno pridobivajo tudi iz dlake alpak in podobnih živali, ne glede na izvor niti pa je nega pri vseh pleteninah enaka. 

Ker pletenine sodijo med občutljive kose garderobe, jih v pralni stroj nikar ne mečite skupaj s preostalimi oblačili. Še najbolje je, če se njihovega pranja lotite ročno, pri tem pa se držite naslednjih napotkov. Banjo, umivalnik ali vedro napolnite z mlačno vodo. Vanjo zmešajte šilce pralnega praška ali tekočega detergenta, namenjenega volni. Če slednjega nimate pri roki, ne posegajte po drugih detergentih. Namesto njih raje uporabite nežen šampon za lase. Struktura človeških las in živalske dlake je namreč podobna in volne šampon tako ne bo poškodoval, kar sicer lahko naredi detergent za druge materiale blaga. 


Izogibajte se tudi sušilca

Nato v vodo namočite pulover oziroma jopico in ga z dlanmi nekajkrat pod gladino nežno stisnite v kepo. Nato pustite, da se namaka do pol ure. Vodo nato odlijte, pletenino pa sperite s hladno čisto vodo. Čeprav bi mokro oblačilo nato instinktivno želeli ožeti, tega z volnenimi kosi ne počnite. Namesto tega jih zopet nežno stisnite v kepo ali pa jih pritisnite ob rob banje oziroma umivalnika. 

Namesto ročnega pranja sicer lahko uporabite tudi pralni stroj, a pletenine perite le na programu za občutljive tkanine in uporabite detergent namenjen volni. Strogo pa se izogibajte sušilca - ta za pletenine ne pomeni nič dobrega. Tudi obešanje na stojalo za sušenje na zraku ne pride v poštev. Namesto tega nanj razgrnite brisačo in nanjo pulover oziroma jopico položite. 

PREBERITE ŠE: OVČJA VOLNA UPORABNA TUDI V VRTNARSTVU IN GRADBENIŠTVU

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE