To poletje nam je namenilo lepo število sončnih dni in mnogi smo poletne vikende porabili za prijeten piknik na vrtu. Žar seveda ne sme manjkati, poleg dobrih jedi in povabljene družbe, ki sodi zraven, pa je treba poznati tudi nekaj pravil, kako piknik speljati. Največ nevšečnosti se lahko zgodi prav pri uporabi žara, zato moramo biti pri ravnanju z njim nadvse previdni. Posebno pozornost pa velja nameniti njegovemu gašenju.
Pri žaru na oglje imamo opravka z razbeljenimi peleti ali lesom. Oglje ostane vroče še dolgo po tem, ko smo pečeno hrano že pojedli. Sploh poleti, ko je nevarnost požarov nadvse visoka, moramo zato gorivo pravilno pogasiti.
Večina novodobnih žarov ima vgrajene ventile. Ko končamo s peko, jih zapremo in ker bomo z ventili zaprli dotok zraka, bo ogenj počasi ugasnil. Če imamo možnost, žar tako pustimo počivati nekaj ur, da se njegova vsebina popolnoma ohladi, šele nato pa oglje odstranimo in notranjost očistimo. Če pa smo v stiski s časom in moramo razžarjeno gorivo odstraniti prej, bomo za pravilno ugašanje žara potrebovali ognjevarno posodo in robustne prijemalke.
Ko končamo s peko, v bližino žara postavimo ognjevarno vedro ali posodo s pripadajočim pokrovom. Najbolje je, da je slednja narejena iz galvanskega jekla, ki dobro prenaša vročino in se tako znebimo nevarnosti, da bi se pričela topiti. S prijemalkami nato iz žara vanjo prestavimo oglje in pokrijemo. Posoda bo postala vroča, zato pazimo, da se je nekaj ur ne dotikamo.
Šele nato se lotimo čiščenja žara. Kako ga očistimo najbolj preprosto, si lahko preberete tukaj. Pri ravnanju z žarom pa priporočamo tudi uporabo zaščitnih rokavic in predpasnika.