Pozdravljeni,
v gospodarskem poslopju imamo sistem hlajenja mleka z izmenjevalcem toplote. Tako pri hlajenju mleka dobimo v približno dveh urah 500 litrov tople vode (T=65 C). Zanima me, kako bi lahko poleti to toplo vodo izkoristila v hiši, ki je od gospodarskega poslopja oddaljena 80 metrov? Problem je, da je večji del zemljišča med stavbama pozidan in na njem že položen asfalt.
Lep pozdrav
Toplovodna povezava gospodarskega poslopja in predpostavljam hiše s kotlovnico, kjer je bojler za sanitarno vodo, se lahko izvede nadzemno ali pa vkopano. S funkcionalnega in estetskega vidika imajo seveda prednost vkopane cevne povezave, verjetno pa bo naložba za to različico nekoliko višja.
V primeru para cevi z dobro toplotno zaščito, (debelina izolacije 80 do 100 mm pri premeru cevi 32 mm), so toplotne izgube relativno nizke. Na 80 metrih razdalje bi bil padec temperature manj kot 5°C, kar z vidika temperature ogrevalnega medija 65°C za segrevanje sanitarne vode ni problematično (takšno oceno naj na konkretnih rešitvah izdela projektant!). Pri poletnem obratovanju toplotne izgube med vkopano toplovodno povezavo in nadzemnim vodenjem cevi ne odstopajo bistveno. Pri zimskem obratovanju pa ima vsekakor prednost vkopana izolirana cev.
Predlagam, da projektant strojnih inštalacij izdela hitri izračun za obe možnosti vodenja razvoda, z enako energijsko učinkovitostjo, ter oceni višino investicije. Na podlagi teh vrednosti ter prihranka energije pri siceršnji porabi toplote za sanitarno toplo vodo boste dobili tudi informativne vrednosti za dobo vračanja investicije.
Pri tem naj izpostavim še, da pri odločanju ne izhajajte zgolj iz golih ekonomskih argumentov, če bi bile dobe vračanja predolge, saj je treba na takšne ukrepe gledati bolj celovito in dolgoročno.