Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Trik za čiščenje madežev, ki so nastali pri barvanju pirhov

V teh dneh se vse vrti okoli prazničnih običajev in mednje sodi tudi barvanje velikonočnih pirhov.
Foto: DG FotoStock/Shuttertsock
Foto: DG FotoStock/Shuttertsock
16. 4. 2022 | 16:04
22. 10. 2024 | 16:49
2:56

V času velikonočnih praznikov svoj prosti čas mnogi posvetimo okraševanju doma in barvanju pirhov. Slednjega se lahko lotimo na različne načine. Jajca lahko skuhamo skupaj s čebulnimi olupki in jih tako obarvamo v temno rjavo ali pa jih namočimo v rdeče vino in dobimo vijolične pirhe. Načinov, kako z naravnimi sestavinami do unikatnih velikonočnih jajc je ogromno in še bi jih lahko naštevali. Še vedno pa so izredno priljubljena v trgovini kupljena barvila, v katera lahko odenemo jajca in danes bomo preverili, kako po takšnem početju odstraniti madeže, ki pri tem radi nastanejo. Sploh, če nam pri barvanju pomagajo tudi naši najmlajši. 

Kaj hitro se zgodi, da barvo polijemo po oblačilih, pohištvu ali preprogi. Kako nad madeže, da nas ne bodo večno spominjali na velikonočno tradicijo?

Preproga

Če se je nesreča pripetila na preprogi, je najbolje, da se nad madež najprej podamo s suho čisto krpo in popivnamo obarvano tekočino. Nato v kozarec zmešamo toplo vodo in za jedilno žlico detergenta za pomivanje posode. Krpo namočimo v raztopino in z njo začnemo drgniti madež tako, da brišemo od robov madeža proti njegovem središču. Tako preprečimo, da bi barvo dodatno razmazali po večji površini. Postopek ponavljamo, dokler madež ne izgine, nato počakamo, da se vlaga posuši. Preproge nikar ne sušite s sušilcem za lase, naj se posuši na zraku. Preprogo nato posesamo in videti bo, kot da se ni nič zgodilo.

Oblačila

Če se je barva za pirhe polila po našem naročju in imamo popackana oblačila, jih najprej speremo pod hladno tekočo vodo. Nato madeže poškropimo z detergentom za odstranjevanje madežev in položimo v boben pralnega stroja. Operemo kot sicer, pomembno pa je, da po končanem ciklu preverimo, ali je madež izginil. Če je temu tako, lahko oblačila posušimo v sušilcu, sicer postopek ponovimo. 

Pohištvo

Včasih pa se barva polije tudi po jedilni mizi ali drugih površinah. Pomembno je, da ukrepamo kar se da hitro in popivnamo barvo, še preden se vpije v površine. Če madež kljub temu ostane, ga poškropimo s čistilom za steklo in pobrišemo s krpo z mikrovlakni. Jedilne barve bi na ta način morale izginiti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine