Ker na vzmetnici preživimo eno tretjino dneva, bi jo morali redno čistiti. Nekateri strokovnjaki svetujejo, da bi morali ležiščem vsakih šest mesecev privoščiti globinsko čiščenje. Vse je seveda odvisno tudi od vzmetnice, na kateri spimo, in našega zdravja.
Če smo nagnjeni k alergijam, bi morali vzmetnico čistiti bolj pogosto. Več pozornosti bi ji morali nameniti predvsem v času, ko imamo hujše težave – na primer, ko se narava ponovno prebudi.
PREBERITE ŠE: ALERGIJA NA PRŠICE: NAJPREJ SE JE TREBA ZNEBITI LOVILCEV PRAHU
Pri vzmetnicah, ki imajo snemljivo prevleko, bo čiščenje lažje. Prevleko lahko – glede na navodila – operemo v pralnem stroju. Če imamo vzmetnico brez snemljive prevleke, jo lahko delno očistimo s sodo bikarbono, ki smo jo posuli po vzmetnici in pustili nekaj časa delovati ter nato dobro posesali.
Strokovnjaki svetujejo, da bi vzmetnico morali očistiti na tak način:
- snemimo rjuho in jo odnesimo v pranje;
- vzmetnico preglejmo in na rahlo ter z ne preveč vode podrgnimo madeže (najbolje je, če madeže poskušamo odstraniti z blago mešanico sredstva za pomivanje posode in vode);
- vzmetnico na obeh straneh dobro posesajmo, prej jo lahko posujemo tudi s sodo bikarbono (pri sesanju pazite, da imate okna odprta);
- očistimo vse robove;
- vzmetnico dobro prezračimo;
- namestimo svežo rjuho.
Če se vam zdi, da vzmetnice niste dobro očistili, lahko na pomoč pokličete profesionalni čistilni servis.
Čistočo vzmetnice boste ohranjali tudi tako, da hišnim ljubljenčkom ne boste dovolili, da spijo z vami. Vsako jutro boste svoji postelji pustili vsaj 15 minut časa, da se »nadiha« svežega zraka in jo šele nato postlali. Na postelji ne jejte ali pijte.
PREBERITE ŠE: ANKETA: TISTI, KI POSTILJAJO SVOJO POSTELJO, BOLJE SPIJO IN SE VEČKRAT LJUBIJO