Tik ob glavni cesti, ki vodi mimo naselja Ljubečna pri Celju, stoji osemindvajset let stara dvonadstropna hiša družine Čurković. Na strehi, klasični dvokapnici, ki so jo obnovili pred desetimi leti, se že od daleč vidijo sončni paneli. Streha je prekrita s črnimi betonskimi strešniki, panele pa so na njeno južno stran montirali pred dvema letoma in pol. »V tistem času sem namreč začel intenzivno razmišljati o načinu, kako bi znižal stroške elektrike – čedalje dražjega energenta,« pripoveduje sogovornik. Po pridobivanju informacij iz različnih koncev je prišel do sklepa, da bi tudi on lahko izkoristil sončno energijo za energetsko neodvisnost svojega doma. »Ampak, iskreno povedano, podrobnosti nisem poznal. Po pričevanju drugih bi se mi naj na dolgi rok to izplačalo. Ker imam do upokojitve le še dve leti in ker so pokojnine nizke, je bil zame ta podatek, da bi si lahko s postavitvijo sončne elektrarne znižal stroške elektrike, ključnega pomena.« Stopil je v akcijo in poklical ponudnika sončne elektrarne za nasvet. Po pregledu letne porabe elektrike v gospodinjstvu, ogledu strehe, njenega naklona, lege hiše ter preverjanju, ali bi lahko panele varno pritrdili, je Zlatibor prejel ponudbo.
PREBERITE ŠE: DOMAČA SONČNA ELEKTRARNA Z AKUMULATORJI
»Stroški za sončno elektrarno so bili ocenjeni na 11.000 evrov. Na podlagi vrednosti naložbe se je izkazalo, da potrebujem kredit. Uredil sem si ga pri Eko skladu, in sicer za dobo sedem let. Obrok in trajanje kredita smo izračunali glede na preteklo povprečno mesečno porabo elektrike in predvideno porabo v prihodnje, saj nisem želel prejemati položnice v višjih zneskih. »Moj obrok tako znaša 112 evrov,« pojasni in doda, da si je prek Eko sklada že povrnil tudi del stroškov za izgradnjo elektrarne, in sicer s subvencijo za samooskrbno sončno elektrarno. »Dobil sem 1800 evrov.«
Glede na prostor na strehi in upoštevajoč največje porabnike električne energije so se odločili, da bo imela elektrarna moč 8,5 kW. »Naš največji porabnik električne energije je, poleg gospodinjskih aparatov, toplotna črpalka. Z njeno pomočjo ogrevamo 160 kvadratov hiše, zanjo pa sem se odločil hkrati z nakupom sončne elektrarne. V preteklosti smo se namreč ogrevali na pelete in drva, zdaj pa toplotna črpalka porablja elektriko, ki jo proizvede elektrarna. Hiša je namreč stara osemindvajset let, ni optimalno izolirana, zato smo še posebej pozimi ogrevanje drago plačevali. Da ne govorim o tem, da je uporaba toplotne črpalke tudi precej bolj udobna, praktična, saj ni treba skrbeti za nenehno nalaganje drv in peletov,« še iskreno pripomni. Na podlagi izračunov bi bilo sicer priporočljivo, da bi imel močnejšo sončno elektrarno z 12 kW moči, ampak je bilo na strehi preveč frčad in ni bilo dovolj površine za dodatne panele univerzalnih velikosti.
Od odločitve do montaže panelov na streho je minilo tri mesece. Sogovornik se še danes dobro spomni, kako hitro se je vse odvijalo. »Na srečo ni bilo treba posebej utrjevati ostrešja ali drugače posegati v hišo, zato so štirje ljudje v osmih urah naredili vse. Sončna elektrarna je priključena na notranjo nizkonapetostno električno instalacijo hiše in načrtovana tako, da bi z njo čim bolj na letni ravni proizvedli toliko elektrike, kot jo bomo doma porabili«, pojasni in nadaljuje: »Ker imamo sončno elektrarno dobri dve leti, smo do sedaj ob koncu dveh koledarskih let že prejeli računa, na katerih je bila upoštevana razlika med porabljeno in proizvedeno električno energijo v vrednosti 100 evrov, ki sem jih moral doplačati.«
Po sedmih letih, ko bo kredit poplačan, bo elektrarna v njegovi lasti. »Njena življenjska doba naj bi bila 30 let, in četudi bi z leti nekoliko izgubila na kakovosti in bi moral zamenjati kakšen panel, bi imel dobiček, saj so stroški za nakup panelov v primerjavi s stroški za izgradnjo sončne elektrarne zelo nizki.« Na vprašanje, kako bi vedel, da bi se kateri izmed panelov na strehi pokvaril, posredno odgovori tako, da pokaže novo telefonsko aplikacijo. »Z njeno pomočjo lahko spremljam, kaj se dogaja. Aplikacija mi ponuja tudi podatke, koliko energije proizvedem in koliko porabim, po dnevih.« Zlahka je bilo razbrati, kdaj so bili sončni dnevi in je bilo proizvedene več elektrike oziroma kdaj je bilo bolj oblačno vreme. »Zanimivo je spremljati spreminjajoče se številke, ki mi kažejo, da je bila odločitev za sončno elektrarno odločitev, ki je ne obžalujem.«
PREBERITE ŠE: KAM Z ODSLUŽENO SONČNO ELEKTRARNO