Razpis za sofinanciranje samooskrbnih sončnih elektrarn, objavljen lani, se je konec novembra zaprl. Po podatkih Eko sklada na obravnavo trenutno čaka še 10.000 vlog, ki naj bi jih predvidoma obdelali do poletja.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je napovedal že nov razpis, ki naj bi bil odprt predvidoma marca 2024 in prinaša kar nekaj sprememb. Spodbude v prihodnje namreč ne bo več dodeljeval Eko sklad, ampak Borzen, postopek pa bo v celoti digitaliziran, tako da bo dodeljevanje spodbud hitrejše.
Prenos razpisa z Eko sklada na Borzen bo trajal dva do tri mesece, je povedal pristojni minister. "V tem času nihče ne bo spregledan. Vsi bodo lahko še vedno ujeli poziv, ki bo odprt marca drugo leto," je dejal.
Razpis bodo prenesli, ker bodo v celoti digitalizirali postopek prijave in dodeljevanja sredstev. Mehanizem bo omogočal precej hitrejšo obdelavo vlog, tako da se bo lahko skrajšalo čakanje, pravi minister. "Nov, digitaliziran postopek bo precej hitrejši in upravičenci bi lahko na vrsto prišli morda celo prej, kot po razpisu, ki se je iztekel te dni."
PREBERITE ŠE: ZAVRNJENA OKOLI PETINA VLOG ZA SAMOOSKRBNE SONČNE ELEKTRARNE
Število vlog po njegovih besedah letos narašča še hitreje, kot je lani. "To nas veseli, saj pomeni, da naši ukrepi in podporni mehanizmi delujejo. Hkrati si pa ne moremo privoščiti, da bi tako veliko število podaljševalo dodelitev subvencije," je dejal.
Po novem razpisu bo za leto 2024 predvidenih 14 milijonov evrov, je povedal Kumer.
Prek zadnjega razpisa, ki je bil objavljen 30. decembra lani, je bilo na voljo 10 milijonov evrov. Posamezni upravičenec lahko dobi 500 evrov za 1 kilovat (kW) inštalirane nazivne moči naprave za samooskrbo z baterijskim hranilnikom elektrike oz. 50 evrov za 1 kW inštalirane nazivne moči naprave za samooskrbo brez baterijskega hranilnika. V obeh primerih subvencija ne znaša več kot 25 odstotkov upravičenih stroškov. Med te se šteje nakup naprave in baterijskega hranilnika ter stroški montaže in pripadajočih električnih inštalacij in opreme. Za stavbe v Triglavskem narodnem parku se višina subvencije poveča za 25 odstotkov.