Pred končno odločitvijo se moramo vprašati, za kaj bomo sesalnik uporabljali, kakšne in kako velike površine bomo sesali, izbira je odvisna tudi od tega, ali imamo hišnega ljubljenčka, v domu pa veliko stopnic in težko dostopnih mest.
»Klasični sesalniki so še vedno najboljša izbira za redna večja opravila,« pravi Špela Menih Novak, odgovorna za področje malih gospodinjskih aparatov in klimatskih naprav v Gorenju. »Ker so med delovanjem vklopljeni v električno omrežje, lahko sesamo dlje časa in naenkrat posesamo celo stanovanje, oblazinjeno pohištvo, postelje in drugo,« dodaja. Pri Electroluxu se strinjajo, da so klasični sesalniki na vrečko najbolj učinkoviti. »Vendar je razlika med pokončnimi baterijskimi, robotskimi in klasičnimi v učinkovitosti pri čiščenju trdih površin precej neopazna,« še dodajajo.
Poznamo več vrst klasičnih sesalnikov, ki se razlikujejo predvsem po prostoru za zbiranje prahu in filtrih. Zberejo lahko od 1,8 do pet litrov prahu. Tisti, ki imajo vrečko za prah ali ciklonsko posodo, so opremljeni s filtri HEPA ali EPA. Filtri HEPA so vhodni in izhodni, narejeni so iz pene. Vračanje prahu v prostor med sesanjem preprečujejo izhodni filtri, ki zadržijo prašne delce v velikosti do 0,3 mikrona. »Najnovejša pridobitev na področju zunanjih filtrov so filtri HEPA z aktivnim ogljem, ki poleg prašnih mikrodelcev zadržujejo tudi neprijeten vonj,« pojasnjuje Špela Menih Novak. Uporabni so tudi za ljudi, ki trpijo za alergijami. Filtre HEPA lahko čistimo in jih zamenjamo po dveh letih aktivne uporabe. Pri sesalnikih na vodno filtracijo prah prestrezajo voda in dodatni filtri HEPA.
Prednosti: večja posoda za prah, večji izbor krtač in nastavkov, uporabni na vseh površinah in oblazinjenem pohištvu, zmogljivejši.
Slabosti: nimamo jih vedno pri roki, pred uporabo zahtevajo sestavljanje (če jih ob pospravljanju razstavimo), za pospravljanje potrebujemo več prostora.
PREBERITE ŠE: 10 naprav za tiste, ki niso navdušeni nad čiščenjem
Priljubljenost pokončnih sesalnikov trenutno raste. So zmogljivejši od robotskih in jih imamo lahko vedno pri roki, saj so kot metle – a »z vgrajeno smetišnico«. »Ti sesalniki so veliko bolj okretni kot klasični. Večina jih je akumulatorskih in torej nimajo napajalnega kabla, kar omogoča prosto sesanje po prostoru. Akumulatorske uporabljamo za dnevno čiščenje,« pojasnjuje Špela Menih Novak. Nekdaj so bili precej okorni, zdaj pa so lažji, s posebnimi nastavki in izvlečno cevjo pa jih lahko uporabljamo tudi za sesanje težje dostopnih mest ali rež.
Pokončni sesalniki se delijo v dve skupini: na metle, pri katerih je motorna enota v spodnjem delu, in sesalnike z motorno enoto v zgornjem delu. Veliko modelov je opremljenih tudi s snemljivim ročnim sesalnikom. Posoda za prah je velika od 0,5 do približno koli 0,8 litra, kar pomeni, da jo moramo pogosto prazniti.
PREBERITE ŠE: Pameten nasvet za vse uporabnike sesalnikov
»Imajo visoko učinkovite vhodne zračne filtre. Skozi filter potuje ves posesani prah, zadrži se 99,98 odstotka prašnih delcev. Filter je treba večkrat oprhati, v primeru pralnih filtrov pa redno prati. Tako odstranimo prah, ki se nalaga nanje. Pralne filtre je treba pred ponovno uporabo temeljito posušiti,« še opomni Špela Menih Novak. Pri Electroluxu pojasnjujejo, da je preprosto tudi čiščenje krtač, saj se dajo odstraniti.
Prednosti: so vedno pri roki, so bolj okretni kot klasični, brez napajalnega kabla, sestavljeni iz dveh delov, preprosti za pospravljanje.
Slabosti: sesamo lahko, dokler se baterija ne sprazni, manjša posoda za prah.
Robotski sesalniki ne omogočajo vseh funkcij, ki smo jih vajeni pri klasičnih. Z njimi ne moremo posesati pajčevin pod stropom in drugih bolj odročnih površin. So pa uporabni, če smo pogosto dolgo odsotni od doma, nimamo volje za čiščenje, kljub temu pa imamo radi čisto. »Robotski sesalniki so odlična izbira za vsakodnevno čiščenje doma,« pojasnjujejo pri Electroluxu. Nastavimo jim lahko urnik čiščenja, kar pomeni, da lahko sesajo takrat, ko nas ni doma.
Robotski sesalniki, pri katerih ima posoda za prah prostornino od 0,5 do 0,7 litra, so opremljeni s senzorji. »Uporabljajo sistem vidljivosti, ki na podlagi laserja in kamere izriše prostor, skenira položaj pohištva in predmetov in s tem zagotovi prilagojeno čiščenje. Ko zazna novo oviro, spet skenira prostor okoli sebe. Oviram se izogne tako, da počisti površino okoli njih,« pojasnjujejo pri Electroluxu. Pri nekaterih novejših modelih praznjenje posode za prah poteka avtomatično na polnilni postaji, sicer pa jo moramo prazniti sami. Na to nas opozori sesalnik sam. Vzdrževanje je preprosto, čistiti moramo zgolj posodo in filtre.
PREBERITE ŠE: Robotski sesalniki: Pomemben je delež pokritosti prostora
Robotske sesalnike lahko uporabljamo za suho in mokro čiščenje, primerni pa so predvsem za stanovanja, ki nimajo visokih robov ali različnih nivojev, ki bi jim med delom lahko povzročali težave. Dobrodošli so v gospodinjstvih s hišnimi ljubljenčki, saj sesajo pasjo in mačjo dlako vsakodnevno, poleg tega jih je vse več opremljenih s senzorji, ki zaznajo ovire ali predmete (recimo kakšne »nesreče« hišnih ljubljenčkov) in se jim izognejo.
Prednosti: sesajo, kadar nas ni doma, so primerni za gospodinjstva s hišnimi ljubljenčki, majhni, preprosti za uporabo in pospravljanje.
Slabosti: težave pri robovih, gostejših in debelejših preprogah, manjša posoda za prah, ne čistijo navpičnih površin.