Energija iz lesa predstavlja približno 40 odstotkov svetovne oskrbe z obnovljivo energijo. Skoraj polovica svetovne proizvodnje lesa, ki znaša okoli 1,86 milijarde kubičnih metrov lesa, se uporablja kot energija za kuhanje, ogrevanje in proizvodnjo električne energije. Za 2,4 milijarde ljudi lesna kuriva pomenijo kuhan obrok, toplo vodo in topel dom.
V Sloveniji približno četrtino letne posekane količine lesa v gozdovih, ki je lani dosegla 6,1 milijona kubičnih metrov, porabimo v energetske namene. Les je ogljično nevtralen energijski vir, zato njegova energetska izraba ne prispeva k poslabšanju bilance toplogrednih plinov v ozračju in blaži posledice podnebnih sprememb, so sporočili z Zavoda za gozdove Slovenije.
Ima pa lahko kurjenje lesa, ob uporabi neustreznih kurilnih naprav, negativne posledice za kakovost zraka v okolju. Predelava lesa v izdelke mora imeti prednost pred njegovim kurjenjem, saj je les, kot čudovit naravni material, smiselno uporabiti najprej za lesne izdelke z visoko dodano vrednostjo in kot energetski vir šele po koncu njihove življenjske dobe.
Slovensko gozdarstvo skupaj z lastniki gozdov nadaljuje sanacijo posledic naravnih ujm v gozdovih - sanacijo posledic žledoloma v letu 2014 in izredno močnega napada podlubnikov v letih 2015 in 2016. Analiza gibanja števila odkritih lubadark v drugi polovici leta 2016 kaže na trend umirjanja napada podlubnikov, kljub vsemu pa gozdarji opozarjajo, da lahko pričakujemo obsežne poškodbe iglastih gozdov tudi v letu 2017. Obseg novih škod je odvisen od odzivnosti lastnikov gozdov in hitrosti sanacije odkritih žarišč novega napada podlubnikov.
Naravne ujme v slovenskih gozdovih so prebudile lastnike gozdov, trg gozdarskih storitev in lesa, pa tudi slovensko javnost. Vse več ljudi, podjetij in organizacij se zaveda pomena odgovornega odnosa do gozda in skrbi za ta naš najbolj dragocen del naravnega okolja.
Na današnji mednarodni dan gozdov bodo prostovoljci v Zbiljah pri Medvodah posadili 1001 sadiko od 10.000 sadik gozdnega drevja, ki jih je v okviru družbeno odgovorne akcije obnove slovenskih gozdov zagotovila družba Žito in njena blagovna znamka čajev 1001 Cvet. Akcija je del širokega programa načrtne obnove gozdov, poškodovanih zaradi naravnih ujm, ki prihaja letos v osrednjo fazo.
Na Zavodu za gozdove Slovenije ob mednarodnem dnevu gozdov pripravljajo več dogodkov z namenom izobraževanja in osveščanja javnosti o pomenu slovenskih gozdov. Osrednja prireditev s predpremiero dokumentarnega filma Zelena energija gozda bo danes v Deželi kozolcev v Šentrupertu na Dolenjskem, po Sloveniji pa se bo zvrstilo še več drugih dogodkov.