
S prepovedjo sta avstralski verigi trgovin preprečili, da bi v naravi in morju pristalo 1,5 milijarde plastičnih vrečk. Trgovinam so sledile še manjše prodajalne in restavracije. »Verigi trgovin si zaslužita ogromno pohvalo, kot tudi kupci, ki so z odprtimi rokami sprejeli spremembe in sodelovali pri skrbi za okolje,« je pojasnil David Stout z avstralske zveze trgovcev.
Z zakonom so plastične vrečke prepovedane samo v določenih delih Avstralije, v Novem južnem Walesu takšne prepovedi ni, čeprav je to najbolj poseljen del Avstralije.
Prepoved plastičnih vrečk pa je zgolj kaplja v morju nujnih akcij za zmanjševanje onesnaževanja okolja s plastiko. Glede na statistične podatke iz leta 2010 so Kitajska, Indonezija, Filipini, Vietnam in Tajska največji onesnaževalci morji s plastiko. Kitajska je največja proizvajalka plastike in je letno odgovorna za kar 8,8 milijona ton odpadne plastike, od katere 3,53 milijona ton pristane v vodah in morjih. Sledi ji Indonezija, ki proizvede 3,2 milijona plastičnih odpadkov, v morju pa pristane okoli 1,29 milijona ton plastike.