Okoljska akcija je usmerjena k motiviranju elektroinštalaterjev, da bi odgovorno ločevali odpadne sijalke. Tuje raziskave kažejo, da elektroinštalaterji zamenjajo polovico vseh sijalk na javnih objektih in v industriji. Po ocenah družbe ZEOS je podobno tudi pri nas. Podatki o zbiranju sijalk v Sloveniji, ki jih ZEOS spremlja od leta 2007, pa kažejo, da elektroinštalaterji neposredno oddajo manj kot 5% odpadnih sijalk. Slika je verjetno nekaj boljša, če upoštevamo, da nekateri inštalaterji oddajajo odpadne sijalke trgovcem, pri katerih kupujejo nove.
Zbiranje in oddajanje odpadnih sijalk je sicer zakonsko določena obveznost vseh, ki se pri svojem delu srečujejo s sijalkami. Seznam prejemnikov certifikata najdete v priponki.
Kdo lahko dobi certifikat Sijajno?
Pogoj za pridobitev certifikata Sijajno sta dve škatli ali ena paleta oddanih odpadnih sijalk, za vsakoletno podaljšanje pa je treba oddati vsaj polovico vseh sijalk, kupljenih v tekočem letu. Škatle ali palete lahko podjetja naročijo v družbi ZEOS, napolnjene pa oddajo trgovcu pri nakupu novih sijalk, predajo v eno od 42 zbiralnic ZEOS po vsej Sloveniji ali naročijo direktni prevzem na info@zeos.si.
Odpadne sijalke so strupene!
Sijalke sicer vsebujejo okoli 10 mg živega srebra, ki je strupeno in se ob neprimernem odlaganju sijalk kopiči v okolju, največjo škodo pa povzroča prav ljudem, ki – če se sijalke razbijejo - vdihavajo strupene živosrebrne pare. Zato jih je treba zbirati ločeno in zanje zagotoviti ustrezno obdelavo. Nikakor jih ne smemo odlagati v smetnjake za mešane komunalne odpadke!
Varčne sijalke je mogoče 95-odstotno reciklirati. V postopku reciklaže se varno odstrani tudi izredno majhna količina živega sreba, zato je pomembno, da varčne sijalke zbiramo ločeno v posebne, varčnim sijalkam namenjene zbiralnike.