Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

Svetovalnica: Ali za predelavo skupnega dimnika potrebujem soglasje vseh etažnih lastnikov

Bralec bi želel predelati dimnik v večstanovanjski stavbi, ki že več le ni v uporabi. Zanima ga, ali za to potrebuje soglasje vseh etažnih lastnikov, ali le obeh sosedov nad njim ter ali mora to urejati preko upravnika.
Foto: Paul Maguire/Shutterstock
Foto: Paul Maguire/Shutterstock
29. 3. 2023 | 08:59
22. 10. 2024 | 19:12
7:26

Pozdravljeni,

imamo skupni dimnik, ki približno 15 let ni bil v uporabi. Sam sem sedaj na novo naredil priklop na dimnik za kaminsko peč. S strani dimnikarja sem pridobil vso ustrezno dokumentacijo, da sta dimnik in kaminska peč primerna za uporabo. Ko smo zakurili, se je obema sosedoma v zgornjih dveh nadstropjih kar konkretno pokadil dim, medtem ko ga pri nas ni bilo - najverjetneje so v njihovih stanovanjih stare priklope na dimnik slabo sanirali.

Zanima me sledeče: zgornja soseda bi mi podpisala soglasje, da v dimnik vstavim vložek samo zase (manjši strošek), saj onadva nimata namena uporabljati dimnika - ali je potreben podpis vseh stanovalcev (6 stanovanj - dve etaži) ali samo zgornjih dveh sosedov? Moramo to urejati preko upravnika stavbe ali lahko to rešimo sami?

Hvala za pomoč in lep pozdrav.


Anže

Lepo pozdravljen,

obveznost priključitve na dimnik v stanovanjih je urejala zakonodaja še v prejšnji državi, pa tudi v sedanji je bilo to urejeno do leta 2011. Tako je Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj iz leta 2000 določal, da mora imeti vsako stanovanje vsaj en priključek na dimnik. Pravilnik, ki ga je nasledil v letu 2003, je to področje obvezne priključitve kurilne naprave določal na način, da mora imeti vsako stanovanje najmanj en priključek na dimnik in ta mora omogočati priklop ogrevalne naprave na trdna goriva. Obenem je bilo določeno, da mora biti čiščenje dimnikov omogočeno iz skupnih prostorov stavbe. Če pa je bil ta dimnik namenjen le uporabi v izrednih razmerah in je bil sicer zapečaten, je bilo lahko predvideti njegovo čiščenje in vzdrževanje tudi iz stanovanja.

Pravilnik o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj, ki je bil sprejet 2011 in velja z raznimi dopolnitvami še danes, obveznost priključevanja stanovanja na kurilno napravo na trda goriva opušča. To dejstvo se je razgalilo šele v zadnji kurilni sezoni, ko je zaradi energetske draginje nenadoma veliko lastnikov stanovanj ugotovilo, da bi bilo v stanovanjih spet modro uvesti ogrevanje na trda goriva.

Čisto mogoče je, da ste med njimi tudi vil, spoštovani bralec Anže. Pišete, da ste sedaj usposobili priklop na skupni dimnik ter po mnogih letih zakurili. Pri vas je bilo vse v najlepšem redu, pri dveh zgornjih sosedih - predvidevamo, da so na en dimnik priključena tri stanovanja - pa se je močno pokadilo. Domnevate, da sta ostala etažna lastnika najverjetneje stara priklopa na dimnik slabo sanirala. V tej zadevi je seveda zelo pravilno, da ste sami pred začetkom uporabe peči angažirali dimnikarja, ki je izvedel strokovni pregled.

Sedaj bi radi pridobili od obeh zgornjih sosedov soglasje za vstavitev vložka v obstoječi dimnik, ki pa bi bil rezerviran samo za vašo kurilno napravo. To namreč pomeni manjši strošek, saj ostala etažna lastnika v prihodnosti nimata namena uporabljati dimnika. Zanima vas tudi, ali v tem primeru potrebujete podpis vseh ostalih stanovalcev oz. etažnih lastnikov. V stavbi sta dve etaži in 6 stanovanj.

Prav tako vas zanima, ali morate to urejati preko upravnika, ali lahko to rešite sami.

V predmetni zadevi morate upoštevati celostno sliko. Upoštevati morate, da pomeni dimnik skupen del stavbe in poseganje vanj skladno s stanovanjskim zakonom predstavlja posel vzdrževanja in obratovanja večstanovanjske stavbe, kar sodi v okvir rednega upravljanja stavbe. Za posle rednega upravljanja večstanovanjske stavbe je potrebno soglasje solastnikov, ki imajo več kot polovico solastniških deležev glede na večstanovanjsko stavbo. Skladno z Zakonom o dimnikarskih storitvah se le-te v večstanovanjskih stavbah štejejo med posle rednega upravljanja. V primerih, ko večstanovanjska stavba nima upravnika, izbere dimnikarsko družbo predstavnik etažnih lastnikov, pooblaščen s strani etažnih lastnikov, ki imajo več kot polovico solastniških deležev. V večstanovanjskih stavbah mora dimnikarska družba, ki jo je izbral etažni lastnik kot uporabnik dimnikarskih storitev in če je mala kurilna naprava v stanovanju ali poslovnem prostoru, katerega lastnik je, seznaniti upravnika večstanovanjske stavbe ali predstavnika etažnih lastnikov s stanjem male kurilne naprave v primerih rekonstrukcije male kurilne naprave, zamenjave male kurilne naprave, spremembe goriva ter spremembe vrste ogrevanja. Uporabnik dimnikarskih storitev lahko v primeru, da se njegova mala kurilna naprava dejansko ne uporablja, s tem pisno seznani dimnikarsko družbo, ki je na mali kurilni napravi zadnja opravila dimnikarske storitve in ta vnese ta podatek v evidenco. Prav tako pa uporabnik dimnikarskih storitev pred začetkom uporabe te naprave omogoči dimnikarski pregled. Lahko pa uporabnik dimnikarskih storitev zaradi prenehanja uporabe male kurilne naprave zahteva, da se njegova mala kurilna naprava izbriše iz evidence. V ta namen pošlje zahtevo za izbris podatkov o mali kurilni napravi dimnikarski družbi, ki preveri upravičenost izbrisa male kurilne naprave iz evidence. Če je to edina mala kurilna naprava, mora dimnikarska družba iz evidenc izbrisati tudi uporabnika dimnikarskih storitev. Mala kurilna naprava se lahko izbriše iz evidence, če je brez tehničnega posega ni mogoče takoj uporabiti, kot na primer v primeru, da je odstranjen ali zapečaten dovod goriva ali je kurilna naprava odstranjena. Tak primer bo torej prišel v poštev za zgornja soseda, če se bosta odločila, da se svojim kurilnim napravam odpovesta.

Vsekakor je smiselno, da predmetno zadevo urejate preko upravnika, modro pa je, da se poseg v skupni del dogovori z vsemi etažnimi lastniki, ne samo z zgornjima sosedoma. Tudi  če boste vi izvajali novi vstavek v obstoječo tuljavo, je treba to izvesti strokovno in po pravilih. Za novo kurilno napravo je treba zagotoviti vse potrebne zahteve, ki jih predpisuje sedanja zakonodaja. Tako boste morali zagotoviti ustrezen dovod svežega zraka, namestiti ustrezno tuljavo ustreznega premera, ki bo ustrezala deklaraciji za izbrano kurilno napravo in vsa potrebna dela izvesti na način, da bo omogočeno redno čiščenje in vzdrževanje peči in dimovodne naprave.

Lep pozdrav

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine