Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

Toplotne črpalke: Možnost upravljanja na daljavo

Po podatkih statističnega urada se je lani 13 odstotkov gospodinjstev pri nas ogrevalo s toplotno črpalko. In medtem ko se je lani njihova prodaja v EU zmanjšala, se je pri nas močno povečala. Tako zelo, da je Eko sklad, ki zanje ponuja subvencije, teh dodelil dvakrat več kot leto prej. Leta 2022 jih je bilo 7775, lani pa kar 15.392.
V Sloveniji se od vseh tipov najpogosteje vgrajujejo TČ tipa zrak/voda. FOTO: Sevda Ercan/Shutterstock
V Sloveniji se od vseh tipov najpogosteje vgrajujejo TČ tipa zrak/voda. FOTO: Sevda Ercan/Shutterstock
J. B.
26. 11. 2024 | 16:27
26. 11. 2024 | 16:27
9:10

Razlogov za priljubljenost toplotnih črpalk (TČ) je več. So med najbolj zanesljivimi generatorji toplote, cena kilovatne ure je med najnižjimi v Sloveniji, njihova tehnologija se hitro izpopolnjuje, po­trebujejo malo vzdrževanja, regulacija je učinkovita, ker izkoriščajo obnovljive vire energije, pa je zanje mogoče dobiti subvencijo. O tem, kakšne tehnološke novosti se uveljavljajo, v katero smer gre povpraševanje v Sloveniji in s kakšnim znanjem se je dobro opremiti, preden se odločimo zanje, smo se pogovarjali s tremi ponudniki TČ v Sloveniji.

Napredno krmiljenje, modularnost, tiho delovanje

Najobetavnejše novosti pri TČ vključujejo napredne krmilne sisteme, ki omogočajo natančnejšo regulacijo delovanja, integracijo z obnovljivimi viri energije, možnost pametnega upravljanja prek aplikacij in servisno diagnostiko ter odpravo napak na daljavo, pravi Katja Pavlič iz podjetja Kronoterm. Aplikacija za oddaljeno upravljanje tako uporabnikom omogoča racionalno porabo energije, pri čemer sta trenutno zelo aktualni povezava in optimizacija delovanja TČ glede na trenutno proizvodnjo električne energije v domači sončni elektrarni, dodaja Vid Kostanjšek iz podjetja Airabela.

Med ključnimi lastnostmi sta tudi zelo znižana raven hrupa in estetski videz naprav, ki ne delujejo kot tujek. Dodatna novost je po besedah sogovornice modularna zasnova TČ, ki omogoča, da zastarel ali okvarjen modul naprave zamenjamo ali nadgradimo.

Najpogostejša izbira TČ zrak/voda

V Sloveniji se od vseh tipov najpogosteje vgrajujejo TČ tipa zrak/voda. Razlogi za njihovo priljubljenost so po besedah Matica Goterja, tehničnega direktorja podjetja Termo Shop, preprosta namestitev brez obsežnih izkopov ali vrtin, kar je ključnega pomena v strnjenih naseljih, cenejša naložba v primerjavi z drugimi tipi TČ, pri novejših modelih pa dobra učinkovitost tudi pri nizkih temperaturah, saj so optimizirane za delovanje tudi pri ekstremnih zunanjih temperaturah, do –30 stopinj Celzija. »V nasprotju s TČ zemlja/voda ali voda/voda pri njih niso potrebna zemeljska dela kot nameščanje zemeljskih kolektorjev ali geosond, za katere je na parceli treba narediti še vrtino.«

Pri zunanji enoti TČ zrak/voda je treba kondenzat zbrati v ogrevani zbirni posodi in ga po ogrevani cevi speljati v tla do tja, kjer voda ne zmrzuje. FOTO: arhiv podjetja Kronoterm
Pri zunanji enoti TČ zrak/voda je treba kondenzat zbrati v ogrevani zbirni posodi in ga po ogrevani cevi speljati v tla do tja, kjer voda ne zmrzuje. FOTO: arhiv podjetja Kronoterm

Kljub temu so tudi v strnjenih naseljih geo­termalne toplotne črpalke (zemlja/voda) včasih boljša izbira, pravijo v Kronotermu, saj pri njih ni težav z odbojem hrupa in ne zasedajo dragocenega zunanjega prostora. Največja omejitev za TČ voda/voda in TČ zemlja/voda sta po Goterjevih besedah dostop do podtalne vode na parceli ali zadostna površina za polaganje kolektorjev (zemlja/voda). Investitorje pa po njegovem prepričajo stabilna učinkovitost in izkoristki tovrstnih naprav čez leto, saj je temperatura zemlje ali podtalnice precej stalna, daljša življenjska doba, manjši obratovalni stroški in višje subvencije, ki zmanjšajo breme začetne investicije.

Za TČ voda/voda in TČ zemlja/voda se, razloži Katja Pavlič, največkrat odločajo lastniki novogradenj, saj je vgradnja kolektorjev najpreprostejša, ko na parceli že potekajo zemeljska dela. Marsikomu, ki se odloči za vgradnjo geosonde, ta pomeni naložbo za več generacij, zato so pri Kronotermu zasnovali modularno TČ. Njena prednost je, da je mogoče zastarel ali okvarjen modul zamenjati ali nadgraditi, kar zamakne po­trebo po menjavi celotnega sistema.

Zahteve in detajli pravilne vgradnje

V strnjenih naseljih se ljudje pogosto pritožujejo zaradi motečih zvokov in vibracij, ki jih povzročajo pri sosedih vgrajene TČ zrak/voda. Zanimalo nas je, kako se temu izogniti. Predvsem moramo upoštevati proizvajalčeva navodila za namestitev in vgradnjo zunanje enote, opozori Goter. Pomembna je izbira mesta montaže, ne samo zaradi slišnosti, temveč tudi delovanja. Zunanja enota naj ne bo pritrjena na fasado, saj se bodo moteči zvoki in vibracije po konstrukciji širili v notranjost.

Toplotno črpalko, pa tudi hranilnik tople vode je mogoče v bivalnih prostorih diskretno skriti v vgradno omaro. FOTO: arhiv podjetja Kronoterm
Toplotno črpalko, pa tudi hranilnik tople vode je mogoče v bivalnih prostorih diskretno skriti v vgradno omaro. FOTO: arhiv podjetja Kronoterm

Kaj pa zmrzovanje kondenzata pod zunanjo enoto TČ zrak/voda? Mnogi lastniki tovrst­nih naprav navajajo, da so jih postavili čisto po navodilih, vendar poročajo, da v hudi zimi voda, ki bi morala odtekati v drenažni jarek, zmrzuje, prekrije podstavek in okolico, led se nabira tudi na sami enoti. Kako to preprečiti?

Na zunanji enoti TČ zrak/voda se vedno nabira led, zato imajo vse funkcijo odmrzovanja, pri čemer kondenz steče na tla pod napravo, razložijo pri Airabeli. Da se led ne bi nabiral pod zunanjo enoto, je treba kondenz speljati po cevi do bližnjega odtočnega jaška, dodajajo. Natančneje pojav razložijo pri Kronotermu: da bi preprečili težave, je ključno kondenzat zbrati v ogrevani zbirni posodi in ga po ogrevani cevi speljati dovolj globoko v zemljo, kjer voda ne zmrzuje več. Če sistem za odvajanje ni pravilno zasnovan, kar se pri nekaterih ponudnikih dogaja, lahko voda zmrzne, kar povzroči nabiranje ledu in ustavitev toplotne črpalke, s tem pa prekinitev ogrevanja. Prav tako je pomembno redno vzdrževanje zunanje enote, saj lahko umazanija in blokade še poslabšajo težavo z nabiranjem ledu.

Ne bodimo nevedni

Pred odločitvijo in izbiro TČ je dobro, da so investitorji seznanjeni z osnovnim delovan­jem toplotnih črpalk, saj jim to pomaga pri razumevanju različnih tipov naprav, izbiri pravega sistema in kakovostnega ponudnika, opozori tehnični direktor Termo Shopa. Pri preverjanju referenc se je nujno pozanimati tako o zanesljivosti in strokovnosti montaže kot o zanesljivosti servisnih storitev. Zavedati se je treba, da tudi toplotne črpalke za optimalno delovanje in dolgo življenjsko dobo potrebujejo redno vzdrževanje in servisiranje. Kakovost vgradnje ogrevalnega sistema s TČ poudarijo tudi pri Kronotermu. Po njihovih besedah sta pravilna izbira in dimenzioniranje naprave ključnega pomena za učinkovito delovanje in prihranke. Pri tem morajo investitorji upoštevati velikost ogrevanih prostorov, način ogrevanja (talno ali radiatorsko), kakovost izolacije in svoje potrebe po ogrevanju in hlajenju. Pri Airabeli pa dodajajo, da je bojazen pred visokimi stroški, povezana z vgradnjo TČ, ob spremembi zaračunavanja omrežnin pretirana, saj povprečna toplotna črpalka, ki jo vgrajujemo v domove, omrežje obremenjuje z nizko močjo, ki ne bo vplivala na dvig cene pri prehodu na nove tarife za omrežnino.

Sorodni članki

Vredno branja
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine