Amager Bakke je ena največjih elektrarn za proizvodnjo energije iz odpadkov v severni Evropi. V njej lahko na leto sežgejo 560.000 ton odpadkov. Dnevno pripelje v elektrarno od 250 do 350 tovornjakov, polnih smeti, ki jih zberejo od približno 680.000 prebivalcev mesta. Odpadke nato selekcionirajo in odvržejo v t. i. bunkerje, od tam pa jih prestavijo v dve peči. Zmogljivost posamezne peči je 35 ton odpadkov na uro, pri 1000 stopinjah Celzija. Med gorenjem se ogreva voda za toplovod in para za pogon električne turbine. Direktor elektrarne, Jacob H. Simonsen, je pojasnil, da so v letu 2019 iz 477.000 ton odpadkov zagotovili ogrevanje za 77.000 gospodinjstev (1.160 GWh) ter oskrbeli 38.000 gospodinjstev z električno energijo (218 GWh). Poleg tega kondenzacija dimnih plinov omogoča elektrarni pridobivanje 100 milijonov litrov tople vode in ponovno uporabo 100.000 ton pepela, ki služi kot material za ceste.
PREBERITE ŠE: OBNOVA SEŽIGALNICE V SREDIŠČU DUNAJA SKORAJ KONČANA
V šežigalnici Amager Bakke so med gradnjo uporabili napredne tehnologije odstranjevanja nevarnih snovi, preden v okolje izpustijo zrak in vodno paro. Sežigalnica uporablja serijo naprednih filtrov, zaradi česar, pravijo, je ta objekt čistejši od drugih. Za lovljenje delcev v dimnih plinih uporabljajo elektrostatični filter, medtem ko je za zmanjšanje emisij dušikovega oksida nameščena tudi tehnologija čiščenja dimnih plinov, imenovana selektivna katalitična redukcija, ki razgradi škodljiv dušikov oksid v dušik in vodno paro. Sistemi za čiščenje dimnih plinov poskrbijo za več kot 90-odstotno zmanjšanje emisij klorovodikove kisline, žveplove kisline in emisij dušikovega oksida.
Elektrarna privablja obiskovalce z vseh koncev sveta, a ne le strokovnjake, ki si pridejo ogledat sodobno tehnologijo predelave odpadkov, temveč tudi turiste. Na vrhu elektrarne je namreč Copenhill, vzpetina, namenjena rekreaciji in druženju, ki jo je oblikoval danski arhitekt Bjarke Ingels.
Ker Danska nima veliko snega, niti hribov, se je odločil, da bo na strehi tovarne naredil prostor za zimske športne aktivnosti. Rekreacijsko območje obsega 450 metrov dolgo in 60 metrov široko smučišče in je najstrmejše te vrste na svetu, in sicer z naklonom več kot 30 odstotkov. Narejeno je iz umetne mase, iz zelenih in turkiznih ščetin. Ta sintetična vlakna so dober približek snežni podlagi, saj posnemajo njene lastnosti. Sčasoma se bo skozenj prebila trava, tako da bo videti še bolj naravno.
Zgornji del smučišča je namenjen spretnejšim in pogumnejšim smučarjem in deskarjem, medtem ko sta srednji in spodnji del bolj primerna za začetnike in otroke. Štiri vlečnice, slalomska proga, proga za prosti slog, park in otroški prostor za sankanje obiskovalcem ponujajo ogromno zanimivosti. Na svoj račun pa ne pridejo le smučarji, saj na streho Copenhilla vodi tudi pohodniška pot, ob strani stavbe pa je najvišja plezalna stena na svetu, ki meri kar 85 metrov v višino in 10 metrov v širino. Do vrha lahko splezajo le najbolj izkušeni plezalci.
Na vrhu umetne gore so postavljene fitnes naprave, po napornem treningu pa se lahko okrepčate v restavraciji ali se sprostite v prijetnem vzdušju kavarne in bara v spodnjem delu hriba. Če vas mika smučanje, s sabo pa nimate opreme, ne skrbite. Lahko si jo tudi izposodite.
Skupinam je na voljo najem prostora za igro, ki je zmes paintballa in lokostrelstva. Konica puščice je iz pene, tako da se sodelujočim ni treba bati poškodb ali bolečine. Glavni cilj je ustreliti nasprotnike, svoje soigralce pa lahko oživite tako, da zadenete vseh pet postavljenih tarč.
Na Copenhillu se srečujejo smučarji, tekači, plezalci, radovedni turisti in rekreacije željni domačini, obiskovalci, ki si želijo prijetnega izleta, sprostitve oziroma zabave na futurističnem objektu.