26. 9. 2020 | Besedilo: T. S. P.
govedo, krava, metan, toplogredni plin, podnebne spremembe, segrevanje ozračja, asparagopsis taxiformis
Govedoreja: Z morsko travo proti metanu
26. 9. 2020 | Besedilo: T. S. P.
govedo, krava, metan, toplogredni plin, podnebne spremembe, segrevanje ozračja, asparagopsis taxiformis
Krave med prebavljanjem proizvajajo metan, ki ga v ozračje pretežno izpuščajo prek riganja. Metan je toplogreden plin, precej bolj škodljiv kot ogljikov dioksid.
Ker se je povpraševanje po govedini na svetu precej povečalo, so se letne emisije metana dvignile za 9 odstotkov. Govedo naj bi bilo odgovorno za 10 odstotkov toplogrednih plinov na svetu. Mlado podjetje FutureFeed zagotavlja, da ima rešitev: rdečkasto-roza in praproti podobno morsko travo asparagopsis taxiformis.
PREBERITE ŠE: NE INDUSTRIJA IN PROMET – VETROVI IN RIGANJE GROZIJO OKOLJU
Omenjeno morsko travo bi krmi za krave dodajali kot prehranski dodatek, uspešno pa naj bi zmanjševale količino proizvedenega metana, je povedal direktor podjetja Michael Battaglia. Ko so jih prvič preizkusili so bili rezultati tako dobri, da so mislili, da so se jim pokvarili instrumenti, poroča CNN.
Morska trava asparagopsis taxiformis vsebuje bromoform, ki mikrobom v kravjem črevesju prepreči proizvajanje metana. Enako sestavino vsebujejo tudi druge vrste morskih trav, a ne v zadovoljivi količini. Težava je namreč v tem, da je omenjene morske trave premalo. Do sedaj je asparagopsis uspevala zgolj v naravi, nabirali pa so jo ročno. Zaradi vedno večjega povpraševanja, pa se določena podjetja v Tazmaniji že ukvarjajo s komercialno pridelavo.
PREBERITE ŠE: KAKO ZMANJŠATI PRISPEVEK KRAV K PODNEBNIM SPREMEMBAM?
Morska trava uspeva v Avstraliji in Tazmaniji, lahko pa bi jo gojili tudi drugje, če bi imeli na voljo svežo morsko vodo in ustrezne pogoje za rast. Samo avstralski govedorejci bi na leto potrebovali 35 tisoč ton posušene morske trave.