Tako bodo plastične izdelke za enkratno uporabo nadomestili izdelki iz alternativnih materialov oz. materialov, ki jih je mogoče reciklirati, o čemer na ravni skupine Lidl že potekajo pogovori z dobavitelji. Prizadevali si bodo tudi za ukinitev in prilagoditev jedilnega pribora in slamic pri izdelkih, kot so napitki, pripravljene jedi, solate in podobno, so sporočili iz Lidla Slovenija.
"Pri naši strategiji za zmanjšanje plastike v naših trgovinah sledimo naslednjim smernicam: izogibanje - zmanjševanje - recikliranje. Z ukinitvijo plastičnih izdelkov za enkratno uporabo se izogibamo uporabi plastike ter tako prispevamo k izboljšanju naših rezultatov glede zmanjševanja plastike," je pojasnil izvršni direktor nabave pri Lidlu Slovenija Akos Szilagyi.
V Lidlu Slovenija načrtujejo, da bodo že nabavljene količine plastičnih izdelkov za enkratno uporabo odprodali in jih nato postopno zamenjali z alternativnimi materiali. Tako bodo kupci še vedno imeli možnost nakupa izdelkov, na katere so navajeni.
Lidl Slovenija je sicer do leta 2025 napovedal zmanjšanje uporabe plastike za 20 odstotkov, poleg tega naj bi bila leta 2025 vsa plastična embalaža izdelkov Lidlovih blagovnih znamk izdelana na način, da jo bo mogoče 100-odstotno reciklirati ali ponovno uporabiti.
Skupina Lidl s sedežem v Nemčiji je prisotna v 30 državah po svetu, trgovine ima v 28 državah. Skupina Lidl je skupaj s Kauflandom del poslovne skupine Schwarz. V Sloveniji je prisoten od leta 2007, trenutno ima 52 trgovin in 1500 zaposlenih.
Zmanjševanje plastičnih izdelkov je sicer eden od ciljev Bruslja. Evropska komisija je namreč maja predstavila nova pravila za zmanjšanje količine plastičnih proizvodov za enkratno uporabo, prepovedani bodo plastični izdelki za enkratno uporabo, če bodo na voljo alternativni proizvodi, ki bodo cenovno dostopni.
Predlagana nova pravila morajo potrditi še Evropski parlament in članice EU. Komisija jih je pozvala, naj ga obravnavajo prednostno, da bi bil konkreten rezultat dosežen še pred volitvami maja 2019.
Prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans, odgovoren za trajnostni razvoj, je maja ob sprejemu predloga pravil poudaril, da so plastični odpadki problem, Evropejci pa morajo v tem boju stopiti skupaj. "Plastika je lahko fantastična, ampak uporabljati jo moramo bolj odgovorno," pa je dejal podpredsednik komisije Jyrki Katainen, pristojen za delovna mesta, rast, naložbe in konkurenčnost.
V Evropi po navedbah Evropske komisije vsako leto nastane okoli 26 milijonov ton plastičnih odpadkov, manj kot 30 odstotkov pa se jih ponovno uporabi. Le dve do tri milijone ton teh odpadkov se dejansko reciklira v Evropi. Plastični odpadki predstavljajo 85 odstotkov vseh odpadkov v morjih na svetovni ravni, letno pa v oceanih po ocenah konča okoli 500.000 ton plastičnega odpada. Še posebej je pereč problem mikroplastike, ki se pogosto znajde v zraku, vodi in hrani, učinki na zdravje pa še niso znani.