V Singapurju proti vročini z zelenimi strehami na avtobusih

Avtobusi v Singapurju so dobili zeleno luč za inovativne rešitve glede zmanjševanja emisij in prispevanja k bolj zdravemu zraku v mestu. Pretekli mesec je družba, specializirana za ozelenitve objektov na urbanih področjih, GWS Living Art, na desetih avtobusih javnega prevoza uredila zelene strehe. Čeprav avtobusna streha ni tipična lokacija za ozelenitev, bi tudi mobilno zelenje lahko imelo pozitivne okoljske in ekonomske učinke.

Zelene strehe so dober način za naravno hlajenje objektov, zmanjševanje tveganj za poplave, čiščenje onesnaženega mestnega zraka in urejanje kotičkov, kjer lahko uspevata tako favna kot flora. Z vse višjimi temperaturami in vedno večjim številom prebivalcev v mestih, urbanisti iščejo inovativne rešitve, kako v betonske džungle vnesti zelenje, poroča CNN.

»Mobilni vrtovi« na avtobusi so del trimesečne raziskave, ali zelene strehe pomagajo prihraniti gorivo, ki ga porabijo za delovanje klimatske naprave. »Vpliv zelenih streh na objektih je znan in zabeležen, veliko manj pa je znanega o zelenju na premičninah,« je povedal Tan Chun Liang, raziskovalec na univerzi v Singapurju.

Liang upa, da bodo z raziskavo prispevali k reševanju velike toplotne obremenitve v mestih, kjer že tako visoke poletne temperature dvigajo še industrija, promet in gradbeni materiali. Kampanja z avtobusi je del singapurske iniciative, ki do leta 2030 načrtuje, da bo v mestu 80 odstotkov stavb zelenih. Opremljene naj bi bile z vrtovi, zelenimi strehami in posebnimi sončnimi elektrarnami.

Zelene strehe na avtobusnih postajališčih v Kuala Lumpurju. FOTO: GWS Living ArtZelene strehe na avtobusnih postajališčih

GWS Living Art pa se ni ustavila samo pri avtobusih, v Kuala Lumpurju v Maleziji je ozelenila strehe avtobusnih postajališč. S tem upajo, da bodo uspeli znižati temperaturo v okolici postajališč, izboljšali zrak in prispevali k zmanjšanju tveganja za poplave, saj bo zelena streha vpila del padavin. Hkrati pa upajo, da bodo v mesta znova privabili čebele, metulje in ptice. Malezija je znana po najbolj bogati biotski raznolikosti na svetu. Po podatkih ministrstva za naravne vire so v državi zabeležili 785 različnih vrst ptic, 307 vrt sesalcev in 2068 različnih vrt sladkovodnih in morskih rib, poroča CNN.

Zeleno tudi v Parizu in Londonu

Singapur in Malezija pa nista edini državi, ki se bosta proti onesnaževanju borili z naravo. Pariz načrtuje do leta 2020 postaviti 100 zelenih zgradb, London pa do leta 2050 načrtuje ozeleniti kar polovico mesta. Zelenje po ugotovitvah Svetovne zdravstvene organizacije pomaga tudi pri ohranjanju duševnega zdravja.

»V mestih živimo, delamo in doživljamo stres. Imeti naravo na dosegu roke je zelo pomembno,« je poudarila raziskovalka na univerzi v Washingtonu, Kathleen Wolf. »Kadar si v stresu je dovolj, če pogledaš zelenje skozi okno. Raven stresa se zniža že v nekaj minutah,« je še dodala.


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE