Spoštovani,
v letu 2018 mi je uspelo pridobiti hišno številko za novogradnjo, za stanovanjsko hišo, ki se je v 2018 tudi začela uporabljati, še brez uporabnega dovoljenja. Uporabno dovoljenje bi rada pridobila. Je to mogoče pridobiti samo s tehničnim pregledom? Kdo ga opravi? Katerim merilom je treba zadostiti?
Hvala.
Lep pozdrav,
Mirjana
---
Spoštovani,
po 13 letih, ko smo gradnjo enodružinske hiše pripeljali skoraj do zaključka (trenutno manjka le še fasada in nekaj notranje opreme), se nameravam, z zdaj že odraslimi otroki, končno le vseliti (vmes je prišlo do ločitve in so vsa preostala zaključna dela in odplačevanje kredita padli na moja ramena, zato mi je uspelo hišo pripeljati do vselitve šele po toliko letih) in bi vas prosila za nasvet, kako naj se lotim urejanja zadev (uporabno dovoljenje, hišna številka, dokončen priklop odjemnega mesta v električno omrežje …).
Za odgovor se vnaprej najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
Bralka
Spoštovani,
ker se vajini vprašanji nanašata na enako temo, uporabno dovoljenje za enostanovanjsko hišo, sem ju združila in bom skušala odgovoriti obema hkrati. Obe gospe bi radi pridobili uporabno dovoljenje za začetek uporabe stanovanjske hiše, pri čemer Mirjana v stanovanjski hiši živite od leta 2018, za hišo je tudi pridobila hišno številko, medtem ko se »bralka« skupaj s tremi otroki šele namerava vseliti v hišo. Ta še nima fasade, prav tako ni v celoti opremljena.
Mirjano zanima, katerim merilom je treba zadostiti, ali je potreben tehnični pregled in kdo ga opravi, medtem ko bralko zanima predvsem, kako naj se loti urejanja zadev, da bo pridobila uporabno dovoljenje, hišno številko, dokončen priklop na elektro omrežje.
V tej rubriki smo že opisovali postopek pridobivanja uporabnega dovoljenja. Enostanovanjsko hišo lahko začnete uporabljati šele po pridobitvi uporabnega dovoljenja. Obe gospe bosta morali za pridobitev uporabnega dovoljenja na upravni organ vložiti vlogo na predpisanem obrazcu (obrazec št. 18). Vsi obrazci – zahtevki in vsebina dokazila o zanesljivosti objekta so predpisani s pravilnikom in dostopni na spletni strani: file:///C:/Users/Uporabnik/Downloads/2020-01-3563-2018-01-1840-npb1-p18.pdf
Enostanovanjska hiša je praviloma manj zahtevni objekt, zato za pridobitev uporabnega dovoljenja ni nujno prej opraviti tehničnega pregleda. Ta se lahko opravi, če investitor to izrecno obkroži na vlogi za pridobitev uporabnega dovoljenja. Tehnični pregled sicer razpiše upravni organ za gradbene zadeve ter nanj skliče različne izvedence. Navadno dokončano stavbo podrobno pregledajo ter zabeležijo morebitne napake. Te je treba pred izdajo uporabnega dovoljenja odpraviti. V primeru postopka brez tehničnega pregleda, kar je danes za podobne objekte, kot je enostanovanjska hiša, tudi najbolj običajno, se uporabno dovoljenje pridobi na podlagi zahtevka/vloge in ustrezne dokumentacije. Upravni organ mora izdati uporabno dovoljenje v 15 dneh od vložitve popolne zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja. Kaj pa pomeni popolna vloga? Vlogi za izdajo uporabnega dovoljenja bo treba priložiti izjavo projektanta, nadzornika in izvajalca, da so dela dokončana, skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem in da so izpolnjene predpisane bistvene zahteve. Tudi ta izjava je na voljo na spletni strani na obrazcu 2C:
file:///C:/Users/Uporabnik/Downloads/2020-01-3563-2018-01-1840-npb1-p2c.pdf
Izjave o dokončanih delih bralka ne bo mogla pridobiti, saj piše, da še nima izvedene fasade. Fasada je del stavbe, ki zagotavlja energetsko učinkovitost ter omogoča varčevanje z energijo, zato brez nje dela niso dokončana in izdaja uporabnega dovoljenja ni mogoča. Prej omenjeni vlogi in izjavi je treba priložiti dokumentacijo za pridobitev uporabnega dovoljenja z označenimi odstopanji od dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja ali na kratko projektno dokumentacijo PID ter dokazilo o zanesljivosti objekta. Če odstopanj ni bilo, kar je zelo redko, se lahko uporabi tudi projektna dokumentacija za izvedbo ali PZI.
Dokazilo o zanesljivosti objekta - DZO investitorju običajno predloži (izdela) izvajalec. Z DZO se dokaže, da objekt izpolnjuje bistvene in druge zahteve ter je skladen z izdanim gradbenim dovoljenjem. Investitor lahko predloži več posameznih dokazil o zanesljivosti objekta, če sklene pogodbe z več izvajalci. V primeru gradnje v lastni režiji obveznost izvajalca prevzame investitor, vendar mora prav tako sestaviti ustrezno dokazilo o zanesljivosti objekta, iz katerega izhaja, kakšni materiali in gradbeni proizvodi so vgrajeni v stavbo, ter listine oz. certifikate, s katerimi se izkaže doseganje zagotovitve bistvenih lastnosti objekta. Izjavo pa bo pri gradnji v lastni režiji vseeno moral podati projektant in nadzornik ter investitor sam, saj v tem primeru predstavlja izvajalca.
Uporabno dovoljenje je od 1. 6. 2018 pogoj za določitev hišne številke, ki jo je gospe Mirjani uspelo pridobiti še po prejšnjem sistemu, ko ni bilo zahtevano predhodno uporabno dovoljenje. Vlogo za izdajo hišne številke boste vi, bralka, oddali na območno geodetsko upravo. Hišno številko vam bodo na geodetski upravi izdali šele, ko bo objekt pravnomočno evidentiran v katastru stavb in seveda, ko bo zanj pridobljeno uporabno dovoljenje. Enako bo tudi s priklopom na redno elektro omrežje, kjer bo treba pred priklopom predložiti uporabno dovoljenje.
Čim manj zapletov pri pridobivanju uporabnega dovoljenja želim obema!
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.