Prenova kopalnice je zahteven in ponavadi drag poseg, a se premišljeno načrtovanje obrestuje v dobri funkcionalnosti in dobrem izkoristku prostora. Čeprav se na prvi pogled marsikdaj zdi, da lahko vse speljemo sami s pomočjo mojstrov, pa je priporočljivo poskrbeti za dober načrt, ki ga naredi arhitekt. V nadaljevanju predstavljamo primer prenove kopalnice in stranišča, ki so ga zasnovali v arhitekturnem biroju Ropot.
Za prenovo kopalnice (veliko sedem kvadratnih metrov) in stranišča (v velikosti dobrega kvadratnega metra) sta se investitorja odločila zaradi slabe izvedbe, saj je keramika začela odstopati od podlage. Poleg tega sta želela izboljšati zasnovo z nekaterimi spremembami, na primer zamenjati kad s prho, umestiti dodatno vgradno omaro za pralni stroj in zvočno izolirati steno, ki meji na sosednje stanovanje. »V sanitarijah je bila straniščna školjka napačno postavljena, tako da je za noge ostalo premalo prostora. Ob sanaciji pa so odkrili tudi vzrok zamakanja iz zgornje etaže, ki ga prej niso mogli razvozlati,« pojasnjuje arhitektka Tina Semolič iz biroja Ropot.
Namesto kadi je zdaj na koncu kopalnice velika prha, ki je z ene strani zaprta s stekleno steno. Po vsej dolžini ene stene so razporejene shranjevalne površine, nad njimi pa dva umivalnika. »Shranjevalne površine so pod dolgim konzolnim pultom, ki teče vzdolž stene, in na koncu kot poudarek niza v vertikalni omari. Na nasprotni strani smo v veliko vertikalno omaro umestili še pralni stroj in prostor za čistila in druge pripomočke,« rešitev opiše arhitektka.
Za talno in stensko oblogo so izbrali gres ploščice večjega formata (120 x 120 cm) v kontrastnih barvah. »Svetla keramika posnema strukturo svetlega zbrušenega betona, medtem ko ima temna znotraj temnega tona manjše motive fosilnih školjk,« pojasnjuje sogovornica in dodaja, da so zasnovali dva tipa osvetlitve. Osnovno funkcionalno osvetlitev s stropa in ambientalno bolj pridušeno z visečim svetilom ob ogledalu in posredno svetlobo, ki prihaja izza ogledala.
PREBERITE ŠE: Arhitekturni izziv: Majhna kopalnica v mansardi
V kopalnicah ima običajno svoje mesto tudi pralni stroj. Kam ga umestiti oziroma skriti? »Pralni stroj je v majhnem prostoru težko spregledati, zato ga lahko skrijemo v vgradno omaro, potisnemo v nišo in zapremo z lepo zaveso od tal do stropa, načinov je kar nekaj,« odgovarja Semoličeva.
V tokratnem primeru so pralni stroj zaprli v omaro, ki sega od tal do stropa: »Spodnji del, kjer je stroj, je globlji, medtem ko je zgornji plitvejši z manjšo delovno površino za razvrščanje perila in ogledalom na stranici, ki vizualno podaljšuje prostor.«
Pri razporeditvi sanitarne keramike je treba po besedah arhitektke upoštevati zadostne odmike in širino za uporabo in gibanje po prostoru. Tako mora ostati dovolj prostora za noge pred straniščno školjko, dovolj prostora pred umivalnikom, še zlasti če ga sočasno uporablja več ljudi. Poleg odmikov je pomembna tudi višina montaže posameznih elementov, saj mora biti čim bolj optimalna glede na višino vseh uporabnikov, opozarja arhitektka.
Pri prenovi kopalnice se znajdemo tudi pred odločitvijo, kaj izbrati: kad ali prho. »Opažam pogosto menjanje kopalne kadi s prho, ki ima v tleh vgrajeno kanaleto, zlasti v primerih, ko gre za celostno prenovo. S tem posegom se poveča uporabna površina in nasploh prostor učinkuje bistveno večji. Razlog vedno večjega števila vgrajenih prh je tudi spreminjanje navad ljudi. Nekaterim je všeč prha kot hitrejši in varčnejši način umivanja, medtem ko drugim še vedno ustreza kopanje v kadi. Včasih je tudi lastnikom psov za nego ljubljenčka uporabnejša kad,« pravi arhitektka.
Kakor ugotavlja sogovornica, se velikokrat zgodi, da ljudje izberejo prevelike sanitarne elemente, zato zmanjka prostora za gibanje in normalno uporabo kopalnice. Zdaj je ponudba na trgu res velika, zato se je dobro potruditi in poiskati najustreznejšo obliko in velikost sanitarne opreme. Preveriti je treba tudi višino in dolžino armature glede na umivalnik.
PREBERITE ŠE: Opremljamo z arhitektko: Stilska preobrazba kopalnice
Pomemben del zasnove je osvetlitev. Za opravila v kopalnici potrebujemo dobro osvetlitev, ki pa je samo z naravno svetlobo ni mogoče doseči. Poleg tega veliko kopalnic nima okna, zato je načrtovanje umetne osvetlitve še pomembnejše. Ogledalo, ki je nad umivalnikom, osvetlimo z lučmi, ki usmerjajo svetlobo na obraz. Priporočljivo je, da je vir svetlobe na desni in levi strani ogledala. Previdni pa moramo biti pri moči osvetlitve.
Poleg glavne osvetlitve lahko, če je dovolj prostora, uporabimo tudi dekorativne luči ali ambientalno osvetlitev. Ne pozabimo niti na osvetlitev kabine za prhanje. S pravilno osvetlitvijo in umestitvijo ogledal ter uporabo svetlejših barvnih odtenkov keramike in drugih materialov bo po besedah arhitektke tudi majhna kopalnica videti prostorna.