Pred prenovo: Hiša iz zidane veže in lesenega bivalnega dela iz brun je bila zunaj in znotraj ometana z apneno malto. Leseni okenski okvirji so bili narejeni v baročni shemi in so posnemali prestižnejše kamnite okvirje.
Katere prvine je bilo pomembno ohraniti: »Sodelovanje z lastniki in projektanti je potekalo od nakupa hiše do izvedbe. Pred posegi smo skupaj dorekli možnosti, med načrtovanjem pa s projektanti usklajevali projektne ideje, tako da smo na koncu na vse skupaj samo še izdali kulturnovarstveno soglasje. Investitorji so želeli ohraniti objekt z vsemi kakovostnimi detajli in vzpostavitev stanja, ki bo omogočalo sodobno življenje,« pravi Saša Roškar s kranjske območne enote Zavoda za kulturno dediščino Slovenije.
Kaj je obsegala obnova: Šlo je za popolno prenovo objekta v okviru vzdrževalnih del: prenovo obstoječih kakovostnih prostorov s sanacijo tlakov in stenskih oblog, pri čemer so bili nedokončani in dotrajani prostori oblikovani skladno z obstoječimi. V nadstropju so med elementi lesene skeletne konstrukcije izvedli toplotno izolacijo in razvode inštalacij. Za notranje stene so bile uporabljene mavčnokartonske plošče. V pritličju so uredili spalne prostore in sanitarije, v nadstropju pa dnevni bivalni prostor s kuhinjo.
Na opečnem delu vhodne fasade so ob vhodnih vratih uredili okenski odprtini, katerih svetle dimenzije so enake starim oknom.
Projekt in izvedba: Kamen-les, Bohinjska Bistrica (vodja projekta Alf Moolman, arhitektka Martina Perše, notranja oblikovalka Corbie Phillips, inženiring Anže Ogrin)
Konservatorstvo: odgovorna konsetvatorka Saša Roškar, ZVKDS, območna enota Kranj; sondiranje ometov in beležev Eva Tršar Andlovic
Predstavnici soglasjedajalca TNP: Tea Lukan Klavžer in Katja Gregorič
Trajanje obnove: osem mesecev, od tega trije za pridobitev soglasij
Strošek obnove: 130.000 evrov brez DDV