Vsaka vrsta garažnih vrat ima svoje zahteve, zato je pred izbiro pomembno upoštevati tako višino stropa kot prostor ob straneh in pred garažo. Na primer, sekcijska se odpirajo navpično in se pomaknejo pod strop garaže, zato boste zanje potrebovali približno 10 do 15 cm prostora nad odprtino za montažo vodil in motorja. Prednost je, da ne potrebujejo dodatnega prostora pred garažo za odpiranje. Dvižna (enodelna) garažna vrata se odpirajo navzven in nato potisnejo pod strop garaže. Zahtevajo več prostora pred garažo (običajno meter do meter in pol) in približno 20 do 30 cm nad odprtino za montažo. Na voljo so tudi rolo vrata. Ta se zvijajo v omarico, ki je nad odprtino in običajno zahteva od 20 do 30 cm višine. Takšna vrata so idealna rešitev za garaže z omejenim stropnim prostorom ali nizkim stropom. Obstajajo še stranska sekcijska vrata, pri katerih je pomembno, da je na steni, kamor se bodo premaknila, dovolj prostora. »Garaža mora biti dovolj velika ne le za avto, ampak tudi za odpiranje garažnih in prtljažnih vrat. Običajno je pri obstoječih objektih to večnamenski prostor, ki je obenem še domača delavnica ter shramba orodja in športnih pripomočkov, zato je dobro, če je na voljo več proste površine. Izvlek kosilnice, smuči pod stropom in podobno mora biti mogoče brez morebitnega poškodovanja avtomobila. Na vse to je treba paziti, ko se odločamo o garažnih vratih,« opozori arhitekt Matej Peneš iz biroja BAAM arhitekti.
Možnosti je kar nekaj, a moramo biti pri izbiri pozorni, da se izognemo najpogostejšim napakam, opozori Vasilij Dremelj iz podjetja Hörmann. Ena od njih je nepravilna izmera garažnih vrat, saj nekateri pozabijo upoštevati višino stropa in prostor ob straneh ter nad odprtino. Ob nakupu je smiselno, da pomislimo tudi na varnostne lastnosti garažnih vrat (kot so zaščita pred vlomom, samodejno zaklepanje ali varnostna fotocelica) ter njihovo vzdrževanje oz. stroške rezervnih delov in servisa. Prav tako nekateri ne upoštevajo toplotne izolacije garažnih vrat.
Izolirana garažna vrata pomagajo zmanjšati izgubo toplote pozimi in preprečujejo vdor vročine poleti. To je še zlasti pomembno, če je garaža povezana s hišo, saj lahko neizolirana vrata povzročijo velike energetske izgube. Izolacija ne izboljša le njihove strukturne stabilnosti (kar pomeni, da so bolj odporna proti poškodbam in deformacijam zaradi temperature), temveč omili hrup in pripomore k ohranjanju čim bolj stalne temperature v garaži, kar je pomembno, če jo uporabljate kot delavnico, shrambo ali celo kot podaljšek bivalnega prostora.
Pametna vrata
Na voljo so številne napredne funkcije, na primer sistemi za upravljanje garažnih vrat preko aplikacije na pametnem telefonu ali tablici, kar pomeni, da lahko vrata odprete ali zaprete od koder koli. Sistem vas obvešča v realnem času o stanju vrat: ali so odprta, zaprta ali če pride do morebitnih težav pri delovanju. Mogoča je tudi integracija z glasovnimi pomočniki, s pomočjo katerih je mogoče upravljati garažna vrata z glasovnimi ukazi. »Nekateri pametni sistemi omogočajo 'geofencing' – funkcijo, ki samodejno odpre vrata, ko se približate domu, in jih zapre, ko odidete. Sistem deluje na podlagi GPS signala vašega pametnega telefona,« pojasnjuje Dremelj. S pametnimi sistemi lahko delimo dostop do upravljanja garažnih vrat z drugimi uporabniki, kar je še posebej uporabno, če želimo omogočiti dostop družinskim članom, prijateljem, serviserjem ali dostavljavcem, ne da bi jim predali fizični daljinec. Prav tako se lahko s sistemom povežete z drugimi pametnimi napravami v svojem domu, kot so sistemi za razsvetljavo, ogrevanje ali alarmi. Na primer, lahko nastavite, da se luči v garaži ali pred garažo prižgejo, ko odprete vrata.
Po Dremljevem mnenju je poliuretan ena najboljših izolacijskih rešitev, saj ima visoko gostoto in odlično toplotno odpornost (to je vrednost R). Višja ko je vrednost R, boljša je izolacija. Za garažna vrata je priporočena vrednost R med 10 in 20, odvisno od podnebja in uporabe garaže.
»Poliuretan se vbrizga med plošče vrat, kjer se razširi, kar zagotavlja enakomerno in učinkovito izolacijo brez vrzeli. Uporabimo lahko tudi polistiren, trdo izolacijsko peno, ki je malo manj učinkovita kot poliuretan, a še vedno dobra izbira. Je cenovno ugodnejša, vendar manj gosta in ima zato nekoliko nižjo izolacijsko vrednost. Uporablja se v večslojnih garažnih vratih. Na nekaterih starejših vratih je mogoče dodati izolacijske plošče iz polistirena ali steklene volne kot naknadno rešitev,« je še povedal sogovornik.
Poleg izolacije je pomembno zagotoviti dobro tesnjenje. Tesnila na spodnji strani, ob straneh in na vrhu vrat so nujna za preprečevanje prepiha in uhajanja toplote, prav tako lahko preprečijo vdor vode, prahu in škodljivcev. Ključno pa je tudi prezračevanje (naravno, mehansko, prezračevalne rešetke na vratih), zlasti pri garažah, kjer se shranjujejo vozila, gorivo, orodje ali drugi predmeti, ki lahko povzročajo emisije hlapov ali vlago. Prezračevanje namreč omogoča kroženje zraka in zmanjšuje vlago, kar preprečuje rjo in poškodbe tako vozil kot garaže, hkrati s prezračevanjem preprečujemo nastanek plesni in neprijetne vonjave. Prav tako se moramo zavedati, da lahko vozila in drugi bencinski stroji, ki se shranjujejo v garaži, oddajajo izpušne pline in druge škodljive kemikalije, kot je ogljikov monoksid. Prezračevanje omogoča, da ti plini uhajajo in ne ostanejo ujeti v prostoru, kar bi bilo nevarno za zdravje.
»Kupci včasih ne uskladijo videza garažnih vrat z arhitekturo svoje hiše, kar lahko slabo vpliva na splošno estetsko vrednost doma,« opaža Dremelj. Temu pritrjuje tudi arhitekt Matej Peneš, ki pravi, da imamo na hiši več elementov, ki tvorijo videz in definirajo arhitekturo: fasada, streha, vrata, okna, vhod ..., med njimi so tudi garažna vrata. Glavno vlogo imajo vhodna vrata. Garažna se zato, če so na isti strani hiše kot vhod, ali podredijo ali pa prilagodijo barvi in materialu vhodnih vrat. Enako velja za osvetlitev vhodnih in garažnih vrat, s tem da se garažna dodatno osvetli v notranjosti garaže zaradi funkcionalnosti in dovoza. »Ne želimo, da garažna vrata preglasijo vhodna. Garažna vrata so kot par v večerni toaleti: ona (vhodna vrata) v primerno dolgi svečani obleki, medtem ko je on (garažna vrata) v zadržanem fraku,« ponazori arhitekt.