Stavbno pohištvo: Pravilna vgradnja je najpomembnejša

3. 10. 2024 | Besedilo: P. M.

stavbno pohištvo, okna, menjava oken, RAL montaža

Menjava stavbnega pohištva je eden prvih ukrepov, ko se lotimo energijske obnove hiše. Smiselno je, da zamenjamo vsa okna in vrata hkrati, da se izognemo večkratnim gradbenim posegom. Pri izbiri novega stavbnega pohištva upoštevamo tehnične lastnosti materialov, način vzdrževanja, trajnost in varnost. K temu, da bo dobro opravljalo svojo vlogo, najbolj pripomore pravilna vgradnja.

Pri izbiri oken in vrat ima ključno vlogo material, saj vpliva na estetski videz, trajnost, izolativnost in stroške. Na trgu so na voljo različni materiali, kot so les, PVC, aluminij in kompozitni materiali, vsak s svojimi prednostmi in slabostmi. Ko izberemo aluminijasta okna in vrata, lahko pričakujemo, da bo njihova življenjska doba celo 30 do 45 let, medtem ko je pričakovana življenjska doba oken in vrat iz lesa in PVC deset let krajša. Lesena od nas zahtevajo največ vzdrževanja, saj je les naraven material, ki ga je treba negovati, pojasni Simon Erjavec, direktor podjetja Simer Plus.

Zaščitni premazi za stavbno pohištvo so tako napredovali, da je za vzdrževanje premaza pri letnem čiščenju priporočljivo površino prebrisati s krpo, napojeno z negovalnim mlekom. S tem naredimo mikro­premaz, zapolnimo mikroluknjice in izredno podaljšamo življenjsko dobo premaza. V živ­ljenjski dobi lesenega stavbnega pohištva ni predvideno nobeno brušenje in ponovno barvanje. To pa lahko izvedemo v primeru večjih in globokih mehanskih poškodb na stavbnem pohištvu, ki jih lahko dokaj preprosto saniramo, kar pri aluminijastih in PVC-okvirjih ni mogoče.

Dobra izbira je tudi kombinacija materialov. Po mnenju Sama Steblovnika iz podjet­ja Marles Okna je kakovostno in estetsko dovršeno stavbno pohištvo lesene izvedbe z ALU-oblogo na zunanji strani. Kombinacija lesa in aluminija namreč združuje najboljše lastnosti obeh materialov. Zunanja stran je iz aluminija, ki je izredno odporen proti vremenskim vplivom, medtem ko je notranja stran iz lesa, ki zagotavlja topel in naraven videz.

Predpisane lastnosti oken in vrat

Predpisi glede energetske učinkovitosti stavbnega pohištva, namenjenega tako za novogradnje kot za menjavo, vsebujejo minimalne zahteve, ki jih je treba upoštevati. Bistvene lastnosti oken in vrat so določene v produktnem standardu SIST EN 14351-1:2006+A2:2016, medtem ko sta v standardu SIST EN 16034 upoštevani še požarna odpornost in/ali dimotesnost. Na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport pojasnjujejo, da mora proizvajalec pripraviti izjavo o lastnostih. Oznaka CE namreč kupcu in tržnemu nadzoru sporoča, da izdelek izpolnjuje bistvene zahteve ustreznih evropskih direktiv. Pomeni tudi, da proizvajalec prevzema odgovornost za skladnost izdelka z zakonodajo in standardi. Izdelki morajo vsebovati še garancijsko izjavo in navodila za uporabo in vzdrževanje.

Prehodnost svetlobe in toplotna prehodnost

Pri izbiri oken moramo biti pozorni na koeficient prepuščanja sončne energije, ki velja za stekla in je izražen z vrednostjo g. Na južni in zahodni strani stavb se pogosto vgrajujejo stekla z zvišano vrednostjo g, da bi v zimskih mesecih lahko izkoristili čim več toplotnih pribitkov zaradi sončne energije. Če je vrednost g 1,0, to pomeni, da steklo prepušča 100 odstotkov sončne energije, pri vrednosti 0 pa sončna energija skozenj sploh ne bi prehajala. Ravno steklo z visoko čistostjo lahko doseže vrednost g do 0,91, medtem ko ima štirimilimetrsko standardno ravno steklo brez nanosa g 0,87, šestmilimetrsko pa 0,85. Štirimilimetrsko ravno steklo s standardnim nizkoemisijskim nanosom dosega g 0,66, dvoslojno steklo s takšnim nanosom 0,64 in trislojno 0,53.

Poleg lastnosti prepuščanja sončne energije je pomemben koeficient toplotne prehodnosti, označen z U, ki je ena najpomembnejših lastnosti stavbnega pohištva. Vrednost U pove, koliko toplote prehaja skozi material (okno, vrata, stene), in je izražena v W/m²K. Pravilno se dimenzionira glede na objekt v celoti, glede na njegovo energijsko učinkovitost, in je posebej pomembna pri stavbnem pohištvu za pasivne, ničenergijske ali plusenergijske stavbe. Stavbo pohištvo mora imeti vrednost U enako ali nižjo od 0,8 W/m²K.

Klasična ali montaža RAL

Pri klasični montaži mojstri pritrdijo okno ali vrata z mehanskimi pritrdili in režo med zidom in okvirjem zapolnijo s poliuretansko peno. Prednost je, da je takšna montaža preprosta in hitra. Slabost pa je, da pena ni popolnoma neprepustna, sčasoma lahko izgubi svoje izolacijske lastnosti, kar lahko vodi do nastanka toplotnega mosta in slabšega tesnjenja.
Pri montaži RAL je stavbno pohištvo treba vgraditi po smernicah, ki zahtevajo zatesnitev v treh ravninah. Zunanja stran je zaščitena s paroprepustnimi trakovi, ki preprečujejo vdor vode in vlage, a omogočajo prehajanje vodne pare. Srednje območje, to je prostor med okenskim okvirjem in zidom, se zapolni s toplotnoizolacijskim materialom, ki zagotavlja toplotno in zvočno izolacijo. Notranja stran je zatesnjena s paroneprepustnimi trakovi, ki preprečujejo prehod zraka in vlage iz notranjosti.
Prednosti montaže RAL sta boljša zaščita pred zunanjimi vremenskimi vplivi in kakovostnejša toplotna izolacija, s čimer preprečujemo toplotne mostove in kondenzacijo, kar poveča energijsko učinkovitost stavbe, zagotavlja daljšo življenjsko dobo stavbnega pohištva in ugodne bivalne razmere. Slabosti pa sta cena in zahtevnost, saj je ta način vgrad­nje nekoliko dražji in tudi kompleksnejši v primerjavi s klasičnim.

Poudarek na montaži

Kakovostna vgradnja stavbnega pohištva je med drugim pomembna, da se izognemo težavam z vlago ali kondenzacijo, opozori Erjavec. Pravilno vgradnjo je mogoče doseči z ustrezno obdelavo okenskih špalet s stirodurjem v debelini od 2 do 3 cm ali uporabo distančnikov, ki so narejeni iz primernih umetnih materialov. Kondenzacija na notranji strani zastekljenih površin je odvisna od relativne vlažnosti v prostoru in toplotne prehodnosti zasteklitve. Najbolj preprosto se ji izognemo z rednim zračenjem prostorov ali mehanskim prezračevanjem.

Pri zamenjavi manjših starih oken je treba upoštevati, da imajo sodobna širši profil okvirjev in kril, zaradi česar je zastekljena površina manjša, pravi Steblovnik. »Novo okno je manjših mer zaradi že obstoječih špalet in izvedbe tesnjenja po smernicah RAL. Tudi okvirji so zaradi zahtev dvojnega ali trojnega tesnjenja širši. Manjša steklena površina lahko vpliva na količino naravne svetlobe v prostoru in estetiko oken, saj nova delujejo bolj masivno. Zaradi montaže so ključne natančne meritve odprtin, mogoče je smiselno razmisliti tudi o širitvi odprtin, da ohranite čim večjo zastekljeno površino. Za velike odprtine, posebno pri velikih fiksnih oknih, pa so na voljo tudi izvedbe, pri katerih okvirja skoraj ne vidimo,« dodaja sogovornik. V primeru, da bi ob menjavi stavbnega pohištva posegali v nosilnost konstrukcije, bi za to potrebovali gradbeno dovoljenje.

Priporočljiva menjava vseh oken in vrat

Zamenjava stavbnega pohištva je smiselna, če je staro in dotrajano. Steblovnik svetuje zamenjavo vseh oken in vrat hkrati, s čimer se izognemo večkratnim gradbenim posegom. Prav tako bo imelo vse novo stavbno pohištvo enake lastnosti, kar bo zagotovilo skladnost in dobro energetsko učinkovitost. V okviru celovite energijske prenove hiše je to prvi ukrep. Vedno je smiselno izbrati ponudnika, ki zagotovi tudi vso dodatno opremo, kot so okenske police, komarniki, senčila ...

Poskrbljeno tudi za varnost

Varnostna zaščita oken in vrat je označena z vrednostmi RC1, RC2, RC3, pri čemer RC3 izraža najboljšo zaščito. Najbolj učinkovito zaščito zagotavljajo okna, ki imajo v okensko krilo vgrajene jeklene varnostne elemente. »Ne smemo pozabiti niti na okenske kljuke z mehanizmom na ključ, ki še dodatno preprečujejo, da bi vlomilec premaknil zapah in tako odprl okensko krilo. Višjo stopnjo varnosti omogoča zasteklitev, najbolj varna so kaljena ESG- in lepljena VSG-stekla,« razloži Erjavec in doda, da v staro stavbno pohištvo ne vgrajujejo dodatnih varnostnih zaščit.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE