Pozdravljeni,
pri nakupu hiše sem na sami parceli zraven že dobil nadstrešek za avto.
Ker se je zakon o gradnji med 2019 oz. 2020 spreminjal, naj bi nadstrešek sedaj predstavljal nezahtevno gradnjo, za katero je treba pridobiti "manjše" gradbeno dovoljenje.
Ker nadstrešek nima gradbenega, je pa že zgrajen (verjetno pred sprejetim zakonom) in po kvadraturi presega faktor pozidanosti, ne vem, kako se stvari lotiti.
Nekaj podrobnosti:
Zanima me vaše mnenje, nasvet.
Hvala.
Spoštovani,
bralec Luka je pri nakupu hiše zraven dobil nadstrešek za avto, ki predstavlja nezahtevno gradnjo, za katero je treba pridobiti "manjše" gradbeno dovoljenje.
Nadstrešek gradbenega dovoljenja nima, prav tako po kvadraturi presega faktor pozidanosti, ki je za to območje urejanja dovoljen največ 0,4. Sicer nadstrešek ni zidan, je montažen, kovinski ter se da razstaviti oz. demontirati.
Kvadratura nadstreška je 40 m2, tloris hiše na stiku z zemljiščem, kot izhaja iz podatkov GURS-a pa 88 m2. Luko sicer bega, kdaj je začel veljati nov gradbeni zakon in kaj je prav za nazaj in kaj velja po njem.
Skladno z uredbo o zahtevnosti objektov, sedaj velja čisto nova uredba o razvrščanju objektov, ki pa klasifikacij zahtevnosti bistveno ne spreminja, nadstrešnica do 50 m2 res sodi med nezahtevne objekte, za katere je treba pridobiti gradbeno dovoljenje z manj obširno dokumentacijo, sam postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja pa se prav nič ne razlikuje. Tako imenovano "manjše gradbeno dovoljenje" je po izreku pravzaprav popolnoma enako "običajnemu", razlika je le, da se vloži dokumentacija, ki je ne podpiše pooblaščeni strokovnjak oz. potrdi projektant.
Faktor pozidanosti 0,4 je običajno določen za območja stanovanjske namembnosti in vanj se štejejo prav vse tlorisne površine objektov na stiku z zemljiščem. Način, kaj sodi v pozidanost prav tako določa posamezen prostorski akt. Če drži, kot piše Luka, je skupna parcela, na kateri stoji hiša in garažni nadstrešek manjša kot 320 m2, kar predstavlja res zelo majhno parcelo. Določitev omejitve pozidanosti je smiselna, saj morajo okoli umeščenih objektov obstajati tudi proste površine, tako za ustrezne odmike, funkcionalno rabo, dovoz, zelenice in ostalo. Dejstva maksimalno dovoljene pozidanosti Luka ne more spregledati, razen, če mu pristojna občina dovoli in spremeni faktor pozidanosti navzgor. Za take pobude pa je treba imeti dober razlog in tudi ustrezno nasloviti pobudo v času aktualnega postopka spreminjana in dopolnitve prostorskega akta. Če pa je bil nadstrešek zgrajen pred 1.1.2005, ga bralec Luka lahko legalizira po določbah novega gradbenega zakona kot objekt daljšega obstoja, saj se v tem primeru ne preverja skladnost s prostorskim aktom. Preverja pa se dejstvo, da se po tem datumu objekt ni spreminjal.
Vas lepo pozdravljam.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.