Klasične klimatske naprave, pri aterih je kompresor nenehno deloval pri polni moči, so nadomestile inverterske, ki imajo vgrajeno avtomatsko regulacijo moči kompresorja. Zanje je značilno, da se moč kompresorja prilagaja temperaturi v prostoru in je le tolikšna, da vzdržuje želeno temperaturo. Zaradi tega se inverterske klimatske naprave uvrščajo v najvišje energijske razrede (tudi A+++).
PREBERITE ŠE: KLIMATSKE NAPRAVE ČEDALJE UČINKOVITEJŠE IN TIŠJE
Poznamo split klimatske naprave, ki jih sestavljata notranja in zunanja enota, in multisplit izvedbe z zunanjo in več notranjimi enotami. Najbolj znane so stenske, obstajajo pa tudi talne in kasetne, ki so namenjene ohlajanju in ogrevanju pisarniških prostorov. Zunanja enota split klimatske naprave mora biti nameščena na zračnem, odprtem prostoru, brez ovir pred ventilatorji. Smiselno je, da je čim bližje notranji enoti. Pritrjena mora biti na ustreznih nosilcih in naj ne bo postavljena v bližini prostora, kjer se pogosto zadržujete (recimo balkon ali terasa), saj boste izpostavljeni hrupu in toku vročega zraka.
Pri inverterski klimatski napravi, ki ima funkcijo hlajenja in ogrevanja prostorov, moramo poskrbeti za odvod kondenza. Najpogosteje se zato zunanja enota namesti malo nižje in po kanalu, ki skriva električni povezovalni kabel in bakreni cevi, v katerih je hladilno sredstvo, spelje še cev za odvod kondenza. Pri namestitvi cevi moramo paziti, kam se odvaja kondenz, da ne teče po fasadi ali celo kaplja na mimoidoče – običajno pa v odtoke za meteorno vodo (žlebove).
Če smo samo najemniki stanovanja ali če živimo v stavbi, za katero velja prepoved namestitve zunanje enote na fasado, je pod spomeniškim varstvom ali te sploh ni kam namestiti, je rešitev v vročih dneh lahko prenosna klimatska naprava. »Pri njej sta notranja in zunanja enota združeni v eno napravo,« pojasnjuje Klemen Črep, produktni vodja za klimatske naprave v Gorenju iz Velenja.
Prenosna klimatska naprava, ki jo lahko premikamo iz prostora v prostor, mora vedno imeti cev za odvod toplega zraka speljano skozi okno ali balkonska vrata. Lahko naredimo tudi odprtino v zidu (vendar jo bomo v tem primeru težko premikali iz prostora v prostor). Pri tem moramo paziti, da toplote, ki ji hočemo ubežati, ne spuščamo skozi odprtine nazaj v prostor. Ponudniki prenosnih klimatskih naprav ponujajo različne rešitve, med drugim tekstilno okensko odprtino. Blago odrežemo na primerno dolžino in ga prilepimo na režo odprtega okna. Cev speljemo skozi blago in zatesnimo z zadrgo, ki je na sredini.
PREBERITE ŠE: PREZRAČEVANJE IN KLIMATIZACIJA V ČASU EPIDEMIJE
Ena izmed rešitev je tudi uporaba pleksi stekla ali lesene plošče, ki jo preprosto namestimo na odprtino odprtega okna in izrežemo luknjo, skozi katero speljemo cev za odvod toplega zraka. Če imamo zunanja senčila (na primer rolete), jih spustimo toliko, da na dnu ostane dovolj široka reža, v katero namestimo pleksi steklo z odprtino za cev.
Odvajati pa moramo tudi kondez, bodisi po cevi ali pa moramo redno prazniti posodo, v kateri se nabira. »Kondenz s pomočjo posebnega sistema v napravi izpari in skupaj z vročim zrakom zapusti prostor. V primeru, da je kondenza veliko, je treba občasno izprazniti posodo, v katero se steka,« pojasnjuje Klemen Črep iz Gorenja. Cenejši modeli prenosnih klimatskih naprav nimajo sistema za avtomatski odvod kondenza.
V primerjavi s split klimatskimi napravami imajo prenosne slabši izkoristek in so glasnejše. »Zvočni tlak prenosne klimatske naprave znaša 54 dB, zvočna moč pa 64 dB,« je omenil Črep. Razpon je podoben vse od normalnega do glasnejšega pogovora. Čeprav so v primerjavi s split napravami manj zmogljive, se vseeno uvrščajo v najvišji energetski razred A (največ A+). Hladilni plin v njih je R290 (spomnimo, v split klimatskih napravah je hladilni plin R32), ki ima toplogredni potencial (GWP) v primerjavi s plinom R410a (ki so ga pred časom še uporabljali v split klimatskih napravah) za 99,8 odstotka nižji, poudarjajo pri Electroluxu.
Prenosne klimatske naprave so opremljene s časovnikom, s katerim lahko uporabnik določi vklop in izklop. »Imajo pa tudi avtomatski način delovanja, tako da zgolj nastavimo želeno temperaturo,« dodaja Črep. Pri Electroluxu navajajo, da je nekatere modele mogoče upravljati tudi na daljavo s pametnim telefonom prek brezžične spletne povezave. Prav tako nekateri poleg ohlajanja prostorov omogočajo tudi ogrevanje.
Običajno je mogoče izbirati med tremi stopnjami delovanja ventilatorja. Opremljeni so s časovnikom in daljinskim upravljalnikom. Ohladijo do 20 kvadratnih metrov velike prostore. Ker se zaradi vlage v napravi lahko začnejo razvijati bakterije, je treba redno menjati vodo v posodi in to tudi očistiti. Vsaj enkrat na mesec je prav tako priporočljivo očistiti zunanji filter in vlažne zavese filtra.