Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Vlaga in prezračevanje

Prezračujmo pogosto, kratko in intenzivno

Še posebej v hladnejših mesecih leta se pogosteje in dlje časa zadržujemo v notranjih prostorih. Dobra kakovost zraka v njih je ključnega pomena za izboljšanje splošnega počutja in ohranjanje našega zdravja. Najbolj priporočljivo je, da spremljamo pogoje, v katerih bivamo, delamo in se učimo ter prezračujemo v rednih intervalih.
Foto: ronstik/Shutterstock
Foto: ronstik/Shutterstock
28. 10. 2021 | 11:41
22. 10. 2024 | 15:34
4:09

Z upoštevanjem nekaterih pravil prezračevanja boste lahko preprečili nastanek bolezni. Ko boste svobodneje zadihali, se boste nedvomno počutili bolje.

Vsa okna naenkrat odprite vsaj dva do štirikrat na dan in naredite prepih.

Redni intervali prezračevanja

S prezračevanjem začnite zjutraj, takoj ko vstanete. Še preden se odpravite od doma, v službo ali šolo, v svoj dom spustite svež zrak. Nato načrtujte, kako boste čez dan poskrbeli za redne intervale prezračevanja.  

Še preden odprete okna in naredite prepih, iz okenskih polic odstranite vse predmete, cvetlične lonce oziroma karkoli bi lahko motilo, da okna odprete na stežaj. Če jih boste odprli samo z nagibom, pravega učinka, ki bi ga želeli, ne boste dosegli.

PREBERITE ŠE: PREZRAČEVANJE PROSTOROV - POVEČANA IZMENJAVA ZRAKA BISTVENA ZA OMEJEVANJE OKUŽB

Vsaj dva do štirikrat na dan na stežaj odprite okna v sobah in naredite prepih. FOTO: Bonsales
Foto:
Vsaj dva do štirikrat na dan na stežaj odprite okna v sobah in naredite prepih. FOTO: Bonsales Foto:
Še posebej pomembno je pravilno prezračevanje, če je kdo v družini zbolel. Trenutno se ves svet osredotoča na preprečevanje širjenja okužbe s koronavirusom, ki naj bi se širila prek aerosolov. Ti lahko v zaprtih prostorih ostanejo v zraku dolgo časa, zato je prezračevanje, poleg upoštevanja drugih ukrepov, zelo priporočljivo. Namreč, slabo prezračeni prostori povečajo tveganje za okužbo, zato se potrudite in prezračujte tako, da odprete vsa okna naenkrat vsaj dva do štirikrat na dan in naredite prepih. S tem boste zagotovili zadostno izmenjavo zraka. Če boste izbrali drugačen način, kot na primer, da boste prezračevali tako, da boste okna odprli le na nagib in jih imeli v takšnem stanju dolgo časa, učinek ne bo enak. V sobe namreč ne bo mogla vstopiti večja količina svežega zraka, prav tako iz njega ne bo mogla odhajati vlaga.


Težave povezane s slabim zrakom

Relativna vlaga v prostoru naj bi se gibala med 40 % in 60 %.

Več kot je oseb v prostoru, večje so emisije ogljikovega dioksida v njem, kar posledično zmanjša ne le kakovost zraka, temveč tudi našo storilnost. Pojavijo se utrujenost, slabo počutje, glavobol, težje se osredotočimo … Da bi preprečili takšno počutje, s termometrom in merilnikom vlage v prostoru redno preverjajte stanje. Relativna vlaga naj bi se gibala med 40 % in 60 %. Kadar je nižja, se lahko pojavi občutek draženja v očeh, poleg tega tudi težave s kožo, oslabi se naš imunski sistem, s čimer smo bolj dovzetni za prehlade. Na drugi strani pa lahko prekomerna vlaga povzroči rast plesni, ki onesnažuje zrak v prostoru in lahko povzroči težave z dihali ter celo astmo.

Vse prostore je treba torej primerno in redno prezračevati, da bi ustvarili zdravo klimo in preprečevali nastajanje plesni. Smotrno je, da še posebej intenzivno in večkrat na dan prezračujete v sobah, kjer so rastline, notranje fontane ali tam, kjer sušite perilo in je veliko vlage. Sicer ni priporočljivo, da obleke sušite v sobah, če pa jih že, pa med sušenjem pustite okna priprta. Vlage je običajno veliko tudi v kuhinjah, kopalnicah in kleteh, zato so ti prostori bolj dovzetni za nastanek plesni.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine