Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Bojana Žnidaršiča: Kdo nadzoruje nadzornika?

energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica
Foto: Bojan Žnidaršič
Foto: Bojan Žnidaršič
Bojan Žnidaršič
1. 9. 2020 | 09:01
22. 10. 2024 | 11:57
5:48

Varčevanje

Pomembno je, da je poceni, pa naj stane, kolikor hoče, je mantra Slovencev, ki se imamo za varčen narod. V praksi sem pri gradnji spoznal različne stopnje varčnosti. Nikoli se ne varčuje pri površini. Predimenzionirane stavbe v širino, dolžino in višino so en tak slovenski »trade mark«. Po mestih so hiše vsaj naseljene, po podeželju pa so popolnoma ali na pol prazne.

Nadzornika se prevečkrat smatra kot nepotreben strošek. Seveda ga gradbena zakonodaja zahteva in seveda ga vsaka novogradnja tudi ima. Na papirju. 

Pri izvedbi gradnje se stanje izboljšuje, ni pa še optimalno. Vedno manj je samogradnje, saj se investitorji zavedajo, da mogoče pa le ne zna vsak graditi. Pri izbiri izvajalcev se zanašajo na srečno roko, saj se poglobljenega izbora – na podlagi priporočil in predračunov - loti le redko kdo. Tak pristop se pogosto maščuje s slabim izdelkom, saj je kakovost izvajalcev različna. Od dobrih do manj dobrih.

Potem je tu še področje potencialnih sodelavcev pri gradnji. Projektanti so pri novogradnji vedno zraven, saj mora nekdo pripraviti dokumentacijo za izdajo gradbenega dovoljenja in to so praviloma arhitekturni biroji. Na prste ene roke pa lahko najdemo lastnike starejših hiš, ki si za prenovo naročijo arhitekta. Verjamejo, da je to proč vržen denar. Enako velja za energetskega svetovalca.

Gradnjo je smiselno začeti z energetskim svetovanjem in to pred prvo lopato.

Še manj - če sploh kdo – si najema krajinskega arhitekta, da mu pripravi načrt za ureditev vrta in sploh vseh elementov bivanja zunaj stavbe. Enako velja tudi za energetski potencial parcele, saj se z njim v praksi nihče resno ne ukvarja. 

In smo pri zadnjem izvajalcu iz naslova, ki se ga prevečkrat smatra kot nepotreben strošek. To je nadzornik. Seveda ga gradbena zakonodaja zahteva in seveda ga vsaka novogradnja tudi ima. Na papirju. Vsebinsko pa ne, čeprav se mora prav lastnik zavedati, da je nadzornik edina strokovna oseba, ki zagovarja interese lastnika napram izvajalcem.

Strokovne kompetence

Energetsko svetovanje – moje delo – je kompleksna sestavljenka teorije, študija, prakse, izkušenj … Preverjeno se nadzorniki ukvarjajo le s statiko in mogoče še instalacijam. Dva primera. Nadzornik iz Kopra me je angažiral za energetsko svetovanje pri hčerinem stanovanju v Ljubljani in bratu v Škofijah. Zakaj? Lepo je opisal odločitev: področje gradbene patologije (zamakanje, plesen) mi je popolnoma tuje. Enako velja za vse toplotne izolacije, toplotne mostove, vgradnjo stavbnega pohištva, zrakotesnost, ekonomiko energentov, zvočne mostove … Ta se je zavedal svojih strokovnih omejitev. Tega pa ni naredil nadzorni v Cerknici, kjer fasada javnega objekta, starega nekaj let, razpada zaradi nepravilnih zunanjih obdelav obokenskih odprtin.


Vseživljenjsko učenje

Lastnik se mora zavedati, da je nadzornik edina strokovna oseba, ki zagovarja interese lastnika napram izvajalcem.

Za nadzor in sploh gradnjo se je treba pripraviti. Investitor mora razčistiti, kaj sploh želi, kaj potrebuje in kaj je realno dosegljivo. Zato je gradnjo smiselno začeti z energetskim svetovanjem in to pred prvo lopato. Vedno pa je treba bivanje, ki ni samo gradnja, postaviti v kontekst treh stebrov trajnostnega razvoja. Zato je danes stara misel »Učimo se vse življenje« še kako aktualna, saj nas novosti prehitevajo po levi in desni. Naj za zaključek priporočim letošnji teden vseživljenjskega učenja. V iskalnik vtipkajte TVU 2020 in si izmed več kot 5.000 brezplačnih dogodkov po celotni Sloveniji izberite svoje. Spoznali boste, da je učenje lahko prijetno in koristno.

Kdo torej nadzoruje nadzornika?

Nadzornika nadzira lastnik. On ga izbere in plača, da bo v njegovem imenu nadziral gradnjo. Lastnik bo po vselitvi užival nad dobrim delom ali pa se jezil nase, ker je imel nadzornika le na papirju. Posledice dobrih in slabih odločitev vedno nosi lastnik.

O AVTORJU

Bojan Žnidaršič verjame, da je raznolikost življenjskih izkušenj (pre)potrebna podlaga za dobrega energetskega svetovalca. Formalno izobraževanje je začel kot kvalificiran zidar, nadaljeval kot gradbeni tehnik in diplomirani inženir urejanja krajine. Zaključil ga je na filozofski fakulteti kot andragoško specializacijo za predavatelja na višji strokovni šoli. Za svetovanje so pomembne tudi neformalne oblike. Najpomembnejši je certifikat energetskega svetovalca za gospodinjstva pa tudi mentorstva za debato, študijske krožke, moderiranje skupinskih procesov ter NLP-praktika. Od leta 1994 je ustanovitelj in direktor nevladne okoljske organizacije Vitra Cerknica ter avtor energetskega portala NEP Slovenija.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine