Med pisanjem sem ponovno odkrival širino in pestrost energetskega svetovanja. Kdor se odloči za gradnjo hiše, mora postati multipraktik, saj potrebuje za vodenje investicije široko znanje in dobre informacije. V teh kolumnah mi je bilo omogočeno, da sem poleg zimzelenih področij pokazal tudi druge plati. To so manj izpostavljene teme, vezane na medčloveške odnose, zdravo kmečko pamet ali lepoto in težavnost odločanja.
Čas prisilnega počitka in omejitve gibanja se je izkazal kot super priložnost za svetovanje od doma. S tem se strošek svetovanja zniža, saj ne izgubljamo časa s prevozi, manjše je tudi obremenjevanje okolja. Svetovanje na daljavo se je izkazalo za preprosto. Z Mariborčanom sva se z video povezavo sprehajala po njegovi hiši, s Slovencem iz Bruslja sva elegantno rešila hrup v sinovi sobi.
Za zaključek še nekaj uporabnih namigov. Teh ne boste našli v nobenem priročniku, saj sem jih pripravil le za to kolumno. Ko sem začel pisati, se mi je po glavi vrtela parafrazirana misel Woodyja Allena: »Vse kar ste želeli vedeti o gradnji, pa tega niste mogli nikogar vprašati.« Drugo izhodišče pa je v znameniti misli Johna F. Kenedya: »Ne sprašujte se, kaj bo arhitekt naredil za vas. Vprašajte se, kaj boste vi naredili za arhitekta.«
Potreba po novogradnji ali energetski obnovi se pojavi v družini kot prapok vesolja. Že tedaj je pravi čas, da se gre k svetovalcu. Sam se deklariram kot zdravnik splošne prakse, ker razumem in obvladam celoto. Pri svetovanju se bodo vse potrebe in želje uokvirile v uporabno projektno nalogo, s katero se gre k arhitektu. Ta vam bo potrebe postavil na papir, izvajalci pa v prostor.
Sanjajmo, pišimo, rišimo, fantazirajmo, upajmo si. Stavba je celota, sestavljena iz posameznih sklopov, posameznih zaključenih celot in tisoč malenkosti. Investitor mora imeti pregled nad celoto, saj je edini, ki ve, kaj potrebuje.
Hiša se gradi za 50 in več let. Kako se bo v tem času spreminjalo podnebje? Zelo in intenzivno, kar čutimo že danes. Zato jo moramo prilagoditi na vse večjo vročino, sušo, nalive, visok sneg, točo. Pa na potrebo po energetski, snovni in prehranski neodvisnosti. Vertikalno kmetijstvo je lahko modna muha ali pa hudo uporaben vir preskrbe.
Sprašujmo sebe, sprašujmo druge. Za koliko ljudi gradimo, za koliko generacij, kaj se bo zgodilo s prostori, ko otroci odidejo, bomo imeli v stavbi tudi gospodarsko dejavnost, bomo oddajali sobe, potrebujemo delovno sobo, kje se bo sušilo perilo, kam bomo odmetavali sneg, kako zagotoviti požarno varnost, bomo uporabljali deževnico na vrtu, v hiši ali oboje …
Pišite dnevnik, v katerega vpisujete vse dogovore, aktivnosti, naloge, potrebne kontakte. Iz prve roke vam zagotavljam, da je to dobra naložba. V računalniku odprite nekaj map (pogodbe, slike). Zelo priporočam fotografiranje do onemoglosti, tako celote kot posameznih podrobnosti. Nikoli ne veste, kdaj vam pride to prav. Primer: razvod talnega gretja (in sploh vse instalacije, ki bodo pokrite z betonom, ometom ali zemljo) fotografirajte s priloženim metrom. Tako boste vi ali vaši zanamci brez težav ugotovili, kje poteka določena inštalacija.
Ne pozabite, da stavbo potrebujemo za bivanje, ne za varčevanje. Optimizacija na vseh ravneh gradnje pomeni premišljeno odločanje na podlagi argumentov. Ti pa - poleg majhnih stroškov obratovanja stavbe - vključujejo tudi visoko kvaliteto bivanja in majhno obremenjevanje okolja. Da o zdravju ne govorimo. Ostanimo zdravi. Ostanimo na zvezi.
Bojan Žnidaršič verjame, da je raznolikost življenjskih izkušenj (pre)potrebna podlaga za dobrega energetskega svetovalca. Formalno izobraževanje je začel kot kvalificiran zidar, nadaljeval kot gradbeni tehnik in diplomirani inženir urejanja krajine. Zaključil ga je na filozofski fakulteti kot andragoško specializacijo za predavatelja na višji strokovni šoli. Za svetovanje so pomembne tudi neformalne oblike. Najpomembnejši je certifikat energetskega svetovalca za gospodinjstva pa tudi mentorstva za debato, študijske krožke, moderiranje skupinskih procesov ter NLP-praktika. Od leta 1994 je ustanovitelj in direktor nevladne okoljske organizacije Vitra Cerknica ter avtor energetskega portala NEP Slovenija.