V nadaljevanju povzemamo priporočila permakulturnikov, katerih največja skrb so rodovitna tla, in profesionalnih proizvajalcev komposta iz rastlinskega in drugega organskega materiala. Ti poudarjajo, da lahko kompostiramo vse leto, čeprav je pozimi delovanje bakterij in drugih mikroorganizmov, ki razgrajujejo vrtne odpadke, ostanke živil in drug organski material, upočasnjeno.
Večji ko je kompostni kup, verjetneje je, da bo v sredini v hladnejših mesecih ohranil toploto. Ohranjanje toplote je ključno, da mikroorganizmi ne zaspijo in da se proces razgradnje organskih snovi ob otoplitvah čim prej začne. Najbolj priporočljive dimenzije kupa so 1 X 1 X 1 meter, če imate materiala več, ga ne kopičite v višino, temveč oblikujte po eni stranici daljši kup.
Vedno, posebej pa še pozimi, je pomembno, da je organski material droben. Večinoma grmovja in drevja zdaj ne obrezujemo in vej ne drobimo v namenskem drobilniku, a tudi za ostanke rastlinskih živil, ki jih odlagamo na kompost, je pozimi pomembno, da so drobni, saj se tako poveča površina, ki jo naselijo razkrojevalci. Pomaga torej, če zrežete bananine in pomarančne olupke, razsekate zavržene dele zeljnih glav, izsušenega korenčka in podobno.
To, da boste kompostni kup od zunaj obložili z izolativnim materialom, bo prav tako pomagalo ohranjati toploto. Plastični kompostnik lahko od znotraj obložite s kartonom, kup pa obsujete s suhim listjem, žagovino, slamo ali lesnimi sekanci.
Tudi pozimi je pomembno, da ohranite razmerje med »zelenim« (vlažnim materialom, vključno s kuhinjskimi ostanki) in »rjavim« materialom (listje, suha koruznica, narezan papir in karton), ki si sledijo plast za plastjo ali pa jih sproti pomešamo. Zato je pripravno, da v kakšnem košu ali na kupu hranimo suho listje, da ga lahko pozimi dodajamo na kompostni kup.
Ko se temperature znižajo, nehajte obračati oz. »prezračevati« kompostni kup, ker boste prispevali k izgubi toplote. Aktivnost mikroorganizmov, ki dviguje toploto, namreč preneha po 4,5 stopinje Celzija. Le če tudi pozimi prakticirate vroče kompostiranje, tedensko premečite kup. Več o načinu, ki mu pravimo »vroče kompostiranje«, preberite tukaj. Običajno pa kompostiranje pri vrtičkarjih poteka po hladnem načinu.
Napisali smo že, da je dobro kompostni kup obdati z izolacijskim materialom. Posebej pa poudarjamo pomen pokrivanja z vrha, ki ne pripomore le k ohranjanju temperature, temveč prepreči, da bi dež, žled in taleči se sneg kompost izprali in izločili hranila. Prekrivajte z zračno, za vodo polprepustno ponjavo, ne s PVC-folijo.