Na jedilnikih dunajskih vrtcev in šol kar polovica ekoloških živil

Dunajski otroci v vrtcih in šolah jedo zdravo, je ocenila okoljevarstvena ogranizacija Greenpeace. Prehrana otrok v dunajskih javnih šolah je v 40 odstotkih sestavljena iz ekoloških izdelkov, v vrtcih je take hrane celo 50 odstotkov.

Dunajčani pri sestavljanju vrtčevskih in šolskih jedilnikov prisegajo na ekološka živila, regionalno pridelano hrano in manj mesnih obrokov. »Staršem je zelo pomembno, kaj dobijo njihovi otroci v javnih ustanovah na krožnik. Naj gre za mlečni zdrob, piščančje palčke ali zelenjavno lazanjo – ne samo da mora biti hrana okusna, temveč je tudi zelo pomembna za zdravje otrok in njihov razvoj,« je povedal predstavnik Greenpeacea Sebastian Theissing–Matei. Industrijska proizvodnja hrane z visoko vsebnostjo pesticidov in antibiotikov škodi tako zdravju kot tudi okolju.

Avstrijska prestolnica je glede šolske in vrtčevske prehrane lahko vzor tudi ostalim avstrijskim zveznim deželam. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima skoraj vsak tretji tretješolec v Avstriji prekomerno telesno težo. »Razlog za to je premalo telesne aktivnosti in nezdrava prehrana, predvsem preveč mesa in sladkorja ter premalo sadja, zelenjave in stročnic. Vsaj polovica živil na šolskih in vrtčevskih jedilnikih bi morala biti ekološko in vsaj polovica regionalno pridelana,« dodaja Theissing-Matei.

Thomas Hruschka, vodja OekoBusiness Wien, in Karin Büchl-Krammerstätter, vodja dunajskega Oddelka za varstvo okolja MA 22  Foto: OekoBusiness Wien/Frank HelmrichDa bi uporabo ekoloških živil spodbudili tudi v restavracijah, je mesto Dunaj začelo ocenjevati kakovost hrane in pijače v gostinskih lokalih. Bronasto priznanje dobi restavracija, ki ponuja vsaj 30 odstotkov bioloških živil, restavracija z vsaj 75 odstotkov tovrstnih živil v ponudbi dobi srebrno priznanje, zlato pa podelijo restavraciji z več kot 90 odstotki bioloških živil na jedilnem listu. »Priznanja podeljujemo lokalom, ki odgovorno nakupujejo živila ter pazijo na okolju in živalim prijazno pridelavo. Hkrati je naš namen tudi osveščati potrošnike,« je povedala Karin Buchl-Krammerstätter, vodja dunajskega Oddelka za varstvo okolja. Ponudbo po strogih kriterijih preverja avstrijska organizacija Austria-Biogarantie.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE