Organizatorji bodo na njem kmetom, strokovni in širši javnosti predstavili možnosti za pridelavo gensko nespremenjene soje v Sloveniji, njeni vključitvi v kolobar ter predelavi v krmo za perutnino in druge živali. Posvet pripravljajo v sodelovanju z organizacijo Danube Soya, mednarodnim neprofitnim združenjem s sedežem na Dunaju, ki si prizadeva pospešiti pridelavo gensko nespremenjene soje v Podonavju, in Inštitutom za kontrolo in certifikacijo UM, ki je pri nas pred leti po avstrijskem in nemškem vzoru uvedel standard za označevanje pridelkov živil »Brez GSO«.
Pri spodbujanju za trajnostno evropsko pridelavo soje gre za okoljski vodik (zmanjšan pritisk na izsekavanje tropskega gozda) in prehranski vidik. Lokalna živila živalskega izvora (jajca, mleko, meso), ko živali niso bile krmljene z GSO-krmo, bi tudi jasno označili. V Avstriji bodo npr. že letos označena vsa jajca kokoši, ki so bile krmljene z lokalno pridelano sojo oz. beljakovinsko krmo.
Na posvetu bodo med drugim predstavili za pridelovanje soje primerna območja v Sloveniji, praktične izkušnje z ekološko pridelavo te kulture v Avstriji in na Madžarskem, srbske izkušnje s predelavo soje, predstavniki ministrstva za kmetijstvo in okolje pa bodo govorili o možnostih za pridobitev subvencij za pridelavo. Več o programu posveta na spletni strani FKBV.
“