Črni teloh raste po vsej Sloveniji, razen v Prekmurju. Zato moji spomini iz otroštva niso povezani s telohom na tak način kot z zvončki, ki smo jih vsako pomlad hodili nabirat k rokavom reke Mure. A to še ne pomeni, da jih nismo imeli v vazah. Mama jih je kupovala od ženic s Pohorja, ki so postavile svojo košaro šopkov pred blagovnico v središču Murske Sobote. Tradicijo kupovanja šopkov sem nadaljevala tudi sama, ko sem se preselila v Ljubljano. Tako že od študija naprej vsak januar in februar z zelenjadnega dela tržnice zavijem še k stolnici, k stojnicam s cvetjem. In vedno grem domov s šopkom nežnih cvetov. Popki, nekateri rahlo komaj zaznavno rožnato navdahnjeni, se gnetejo drug ob drugem, in čakajo, da pridejo na toplo, kjer se bodo počasi razcveteli.
Črni teloh je ena izmed petih pri nas avtohtono rastočih vrst teloha. Kako navdihujoče! Kar petim vrstam od le petnajstih, ki so znani še drugod po svetu, nudi dom naša lepa pokrajina. Črni teloh je vsekakor najbolj razširjen, zapažen in čislan pri nas. Raste tako v nižjih kot v višjih legah. Njegov dom so predvsem svetli gozdovi in robovi gozdov, neredko pa ga najdemo tudi na travnikih.
Pa da ne bom zanemarila ostalih štirih, ki rastejo v naši pokrajini avtohtono, to so blagodišeči teloh (Helleborus odorus), katerega cvetovi so zeleno rumeni, temnoškrlatni teloh (Helleborus atrorubens), hostni teloh (Helleborus dumetorum) z zelenimi cvetovi in deljenolistni teloh (Helleborus multifidus) prav tako zelenih cvetov. Vsi so strupeni in zaščiteni. V naravi je prepovedano izkopavati korenike, kot tudi pobirati osemenja. Cvetove lahko nabiramo le za svoje potrebe. Torej šopek zase, za dušo. Ne pretiravajte!
Vsi so strupeni in zaščiteni. V naravi je prepovedano izkopavati korenike, kot tudi pobirati osemenja.
Dandanes so že v vseh dobrih vrtnarijah na voljo sadike telohov, da jih lahko posadimo na vrt ali pa jih imamo v večjih loncih in koritih. V zimskem času bo teloh poživil grede s trajnicami, saj so veliki listi vednozeleni in prekrijejo tla, cvetovi pa pričarajo posebno vzdušje. Ob vznožju grmovnic z golimi vejami so še posebej dobrodošli in ustvarjajo čudovito kombinacijo narave, ki počiva in zimskega čudeža, ki se trdoživo upira nizkim temperaturam. Teloh lahko posadimo tudi v večja korita in posode ter z njimi okrasimo balkone in terase preko zime.
Poleg v vrtovih najbolj razširjenega črnega teloha (Helleborus niger), sadimo na vrtove še smrdljivi teloh (H. foetidus), korziški teloh (H. argutifolius), črnoškrlatni teloh (H. atrorubens) in številne križance orientalskega teloha - Helleborus orientalis hy. z različno obarvanimi cvetovi (Blue Lady – modrovijola, Pink Lady – roza, Red Lady – rdeč, Pink Spotted Lady – roza pikast, Yelow Lady – rumen, White Lady – bel, White Spotted Lady – bel pikast).
Šopasto rastoče trajnice zrastejo od 25 do 40 cm visoko. Veliki usnjati listi temno zelene barve so dlanasto deljeni v 5, 7 ali 9 rogljev in se obdržijo preko zime in poskrbijo za lep izgled cvetličnih gred tudi v zimskem času. Močna cvetna stebla, ki so pri črnem telohu dokaj kratka in nosijo le po en cvet, so pri orientalskih hibridih višja, pri nekaterih sortah nosijo tudi po več cvetov. Če bolje pogledate, boste na steblu zaznali rdečkaste pikice.
Več fotografij v galeriji zgoraj.
Čašasti kimasto viseči cvetovi so sestavljeni iz petih široko jajčastih do okroglih, 1 do 3 cm velikih venčnih listov. Ti so pri črnem telohu snežno bele barve, kasneje se lahko obarvajo rožnato ali zelenkasto. Pri orientalskih hibridih pa se barva pomika po lestvici od bele, krem, rumenkaste, roza, rožnate, škrlatne, rdeče vijolične. Celo take s pikami in pegami najdemo. Neredki so tudi križanci s polnimi cvetovi. Množica zlato rumenih prašnikov v središču cveta je opazna še najbolj pri belih sortah. Iz številnih, v spodnjem delu zraščenih nadraslih plodnic, se razvijejo večsemenski plodovi v obliki mešička, in tudi ta okrasni detajl ni za zanemariti. V mešičkih se skriva drobno črno seme, ki se raztrosi naokoli, ko mešički spomladi dozorijo in počijo.
Črni teloh je ena izmed petih pri nas avtohtono rastočih vrst teloha. Kako navdihujoče! Kar petim vrstam od le petnajstih, ki so znani še drugod po svetu, nudi dom naša lepa pokrajina.
Odvisno od vrste in sorte telohi cvetijo od januarja do aprila. Sorta črnega teloha ´Christmas Carol´ zacveti že decembra in nam polepša praznične dni. Pred vhodi v cvetličarne delajo družbo ostalim »zimskim« krasoticam. Le kdo jih ne opazi. Malokdo ostane ravnodušen, saj v lep lonček postavljena rastlina predstavlja nežnost in eleganco. Lonček postavimo pred vhodna vrata, na zunanjo mizo, na katero imamo pogled iz naslanjača, na okensko polico. Za kratek čas lahko lončke s telohom postavimo tudi v notranje prostore. Morda le za potrebe praznovanja, kot del razkošnega pogrinjka. A vseeno naj njegovo mesto ostane raje zunaj. S cvetenjem vztraja do februarja.
Januarja pa vse do aprila pa bodo prišli do izraza orientalski hibridi. Zaradi zgodnjega cvetenja so nepogrešljivi na cvetličnih gredah, kjer poskrbijo za lep videz tudi pozimi. Seveda jih ne bomo sadili v tem času, pozimi. Sedaj premislite, kje bi mu našli prostor in se spomladi odpravite v vrtnarijo. Teloh bo v vrtu najbolje uspeval, če mu namenimo polsenčne in senčne lege. Primerna so normalna do alkalna, vlažna, a dobro odcedna tla, ki jih ob sajenju obogatimo s kompostom.