V cvetličarnah, vrtnih centrih, pa tudi v običajnih marketih je ponudba falenopsisov pozimi zelo velika: čas po novoletnih praznikih, valentinovo, osmi marec so kot nalašč za prodajne akcije, v bližini blagajne jih najdemo skoraj v vsaki špeceriji. Česa ne smemo spregledati pri nakupu?
PREBERITE ŠE: KAKO POSKRBETI, DA BO ORHIDEJA BUJNO CVETELA
Kot vse rastline je orhideje najbolje kupovati v specializiranih trgovinah, tam imajo boljše razmere in oskrbo, za cvetličarne in vrtne centre pa pri naročanju ni pomembna samo čim nižja cena. Če jih vseeno kupimo v samopostrežni trgovini hkrati s kruhom in mlekom, bodimo pozorni na začetek posebne ponudbe orhidej, ki jo trgovci vnaprej oglašujejo. Več dni ali tednov bo minilo od dostave orhidej v trgovino, več škodljivih stresov bodo vmes doživele.
Če je plastični lonček z orhidejo, ko ga dvignemo, zelo lahek, če rastlina, ko jo odmaknemo od drugih, celo ne stoji pokonci, to pomeni, da je zelo izsušena. V trgovini je bodisi niso zalivali ali pa je posajena v slab substrat. Kakovosten je iz posebnega lubja, ki je sposobno vpiti nekaj vode, in ne vsebuje veliko šote, ki se hitro izsušuje.
PREBERITE ŠE: VAŠE ORHIDEJE LAHKO RASTEJO V VODI
Cvetovi falenopsisov se odpirajo od spodaj navzgor po steblu. Če so končni popki uveli, rumeni ali so celo že odpadli, se je orhideji slabo godilo: izpostavljena je bila mrazu, velikemu nihanju temperature in prepihu, med transportom ali v trgovini. Takšna si bo težko opomogla. Če je stojnica z rožami poleg tega pozimi pri vhodnih vratih, je bolje, da orhidejo kupimo drugje.
Uveli in ohlapni list so znamenje izsušenosti. Takšni se ne bodo več napili. Slab znak so tudi počrnele lise na listih, posušene ali počrnele zračne korenine.
Sort oz. barvnih različic falenopsisov je vedno več, od belih, rumenih, pastelnih, rožnatih, vijoličastih, črtastih in vzorčastih … modre pa še vedno niso skrižali. Skrivnost modrega falenopsisa je v barvilu, ki ga dodajo vodi za namakanje, zato bodo novi popki vse svetlejši. Da je rastlina obarvana (navadno obarvajo bele sorte) resni dobavitelji označijo na deklaraciji, s katero je opremljen lonček.
Če smo se vsem zgornjim pastem izognili, v hladnem delu leta orhideje ne nosimo po mrazu domov samo v celofanu, ki lonček in liste ščiti od strani, tudi iz trgovine za vogalom ne! Odpadli ji bodo popki in cvetovi. Zavijmo jo v papir tudi z vrha, dajmo jo v globoko, zgoraj zavezano vrečko, zgledujmo se po cvetličarjih, ki nam pozimi lončnice zavijejo v izolacijski ovoj, potem pa še v papir. Tudi tako zaščitene pozimi ne puščamo več ur v avtu.
PREBERITE ŠE: KAJ NAREDITI, ČE IMA VAŠA ORHIDEJA DOJENČKA