Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Mlečki: Cvetovi, ki jih skoraj ni

Veste, da sta božična zvezda in sobni kristusov trn v žlahti? Če prepoznavanje botaničnega sorodstva ni vaš hobi, boste toliko bolj presenečeni, da so njuni bratranci tudi beli drobnocvetni mleček, ki ga sadimo za družbo enoletnicam v balkonska korita, stasite stebraste lepotice z jadranskih otokov ali tolsta naskalna rastlina, ki na prvi pogled spominja na netresk. Vse so mlečki.
Foto: Stefan Rotter/Shutterstock
Foto: Stefan Rotter/Shutterstock
12. 5. 2021 | 16:06
22. 10. 2024 | 14:15
3:33

Rod Euphorbia je eden največjih rodov cvetočih rastlin, ki jih najdemo po vsem svetu: v puščavskih predelih Amerik, Aziji in Afriki rastejo kot sukulente, ki bolj spominjajo na kaktuse, v zmernem pasu so zelnate trajnice, enoletnice ali celo olesenela drevesa. Listopadni drevesasti mleček E. dendroides samoniklo raste na Palagruži, hrvaškem otoku sredi Jadrana, ki ima subtropsko podnebje.

A preden si ogledamo tri predstavnike mlečkov, ki so trpežne trajnice, opozorimo na njihove skupne značilnosti. Prva je strupeni mleček, ki se pocedi ob poškodbi kateregakoli dela rastline in povzroča draženje kože in sluznic, zaradi česar delamo z mlečki raje v rokavicah. Druga posebnost, ki je nepoznavalci ne opazimo, je, da so cvetovi povsem goli, nimajo ne čašnih ne venčnih listov, cvet predstavljajo le pestič in prašniki, tisto, kar vidimo kot socvetje, pa so obarvani ovršni listi. Ti so pogosto zelenorumeni ali v intenziviranem odtenku, katerega nadih je prepoznati tudi na listih. Zaradi te lastnosti barvno povežejo rastje v kombiniranih zasaditvah.

PREBERITE ŠE: STARODAVNA BUČKA ZA NAMAKANJE

Wulfenov le za Primorsko

Sredozemski ali wulfenov mleček (Euphorbia characias L. subsp. wulfenii) je vzhodnosredozemska vrsta. Samoniklo raste tudi na hrvaški obali in otokih, v Sloveniji ne. Je eden najbolj postavnih mlečkov, katerega stebrasti poganjki sežejo do meter visoko. Žlahtnitelji so ustvarili tudi sortne različice, npr. 'Blue Wonder', 'Black Pearl', 'Tasmanian Tiger'. Vrsta je zimzelena, vendar je pri nas prezimno trdna le na Primorskem. Sadimo jo na sončne, zelo peščene lege, prenaša sušo.


Polegli pokrovni mleček

Tudi naskalni mleček (Euphorbia myrsinites) je zimzelen. Zaradi polegle in nekoliko eks­panzivne rasti je pokrovna trajnica, idealna za suha, kamnita rastišča, suhozide in robove gred, odsvetujejo pa jo za sajenje na grobove, ker lahko s svojimi močnimi koreninami premakne kamnite plošče. Dobro prezimi tudi v hladnejših krajih. Sivozeleni listi so vretenasto razporejeni na poganjkih, na katerih se aprila in maja razprejo rumenozelena socvetja.

Oranžno cvetoči mleček

V primerjavi z večino drugih mlečkov, za katere so značilni rumeni cvetovi, je Euphorbia griffithii 'Fireglow' posebnost: cveti ognjeno oranžno, čez vse poletje. Rastlina ostane lepa, tudi ko odcveti. Potrebuje dobro, odcedno vrtno zemljo, najraje sončno lego, če jo posadimo v polsenco, so socvetja manj intenzivne barve.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine