Orhideje krasijo marsikateri dom, saj njihovi cvetovi navdušujejo s svojo obliko in barvami. Poznamo jih več vrst, skrb za najpogostejše sobne orhideje falenopsise pa je dokaj preprosta. Kljub vsemu pa moramo vedeti, kaj katera rastlina potrebuje in kako jo negovati, saj bomo v nasprotnem primeru prikrajšani za opazovanje njene lepote.
Orhideje morajo imeti za uspešno in zdravo rast dovolj svetlobe, zato ji poiščite mesto na okenski polici. Vendar bodite pozorni, da jim premočno sonce ne požge listov. Najboljša lega za orhideje v toplejšem delu leta je okenska polica, obrnjena proti zahodu, medtem ko pozimi orhidejo prestavite na južno ležečo okensko polico, kjer bo svetlobe največ.
Za zdravo rast in bujno cvetenje rastlino presadite vsako leto ali dve. To storite, kadar lonec postane premajhen, ali takrat, ko zmanjka substrata. Prav tako je smiselno, da to storite, kadar že večina korenin raste nad zemljo. Najboljši čas za presajanje je takoj po cvetenju.
Ko se boste lotili presajanja, rastlino previdno vzemite iz lonca, ostranite staro osiromašeno zemljo in s škarjami odstranite slabe in poškodovane korenine. Izberite substrat, ki dobro vpija vlago in hranljive snovi, skratka, ki je primeren za orhideje in je na splošno kakovosten. Po presajanju lonec potopite v vodo za nekaj minut, nato pa pustite, da presežek vode odteče in se dobro odcedi.
PREBERITE ŠE: KAJ NAREDITI, ČE IMA VAŠA ORHIDEJA DOJENČKA
Za zalivanje uporabite deževnico, destilirano vodo ali vsaj vodo, ki jo natočite iz pipe, vendar jo nekaj dni pustite stati.
Poleg zalivanja je priporočljivo tudi pršenje. Uporabite mehko vodo, saj se bodo po uporabi trde vode na listih pojavili madeži. Pri pršenju poskrbite, da bo curek izjemno nežen oziroma izberite tak pršilnik, ki bo ustvarjal vodno meglico. Škropite zjutraj ali popoldne, saj se mora rastlina čez noč posušiti. Nikoli ne škropite cvetov.
PREBERITE ŠE: KAKO ORHIDEJE OBDRŽATI PRI ŽIVLJENJU?
Orhideje so zelo občutljive na spremembe v okolici. Listi bodo najverjetneje spremenili barvo zaradi izpostavljenosti svetlobi. Če je bodo orhideje dobivale preveč, bodo listi porumeneli, medtem ko bodo ob pomanjkanju potemneli.
Za liste poskrbite tudi tako, da z njih obrišete prah, da bodo lažje dihali.
Orhidejam ustreza, da imajo v zraku veliko vlage. Še posebej v zimskem času je zrak v stanovanju ali hiši precej bolj suh, zato je priporočljivo, da si priskrbite vlažilnik zraka ali pa na radiatorje postavite posodice z vodo.
Posoda za orhideje naj bo prozorna, da boste lahko opazovali, ali so korenine zdrave. Prav tako naj ima dovolj drenažnih lukenj, da lahko odvečna voda odteče.
Te tako imenovane zračne korenine so za orhideje nekaj običajnega. Orhideje je treba presaditi na leto ali dve, vsekakor pa je čas za presajanje, kadar začnejo listi rumeneti, če boste zaznali, da rastlina ne raste več, če so korenine poškodovane oziroma če ima orhideja premalo substrata. Najboljši čas, da to uredite, je takoj po cvetenju.