Rastline za praznični okras: Vitalnejše bodo, če jim ne bo prevroče

21. 12. 2019 | Besedilo: J. B. | Fotografije: arhiv Merkurja, Shutterstock in Flower Council off Holland

praznične rastline, črni teloh, božična zvezda, sobna cipresa

Medtem ko so ljudje nekdaj krasili dom z zimzelenimi rastlinami, povezanimi v šope ali vence, so danes pomembna dopolnitev božično-novoletnega interierja tudi rastoče zimzelene in cvetoče rastline, ki dom napolnijo s pričakovanjem.

Ker je njihova simbolika povezana z nenehnim življenjskim krogom, je razumljivo, da si jih želimo obdržati čim več časa in jih s primerno oskrbo prepričati, da nas bodo v prazničnem času razveseljevale tudi v prihodnjih letih. Nabor rastlin, ki jih prepoznavamo kot tradicionalni ali trendovski božično-novoletni okras, sestavljajo tako okrasne rastline, ki izhajajo iz našega domačega geografskega okolja, kot iz oddaljenih toplih krajev sveta. Nekatere vrste je laže trajno ohraniti, sami pa lahko na uspeh vplivamo že z izbiro rastline v trgovini, njeno zaščito ob transportu domov in zagotovit­vijo rastnih razmer, ki se čim bolj približajo njihovemu naravnemu življenjskemu ciklu. Pri tem so najpomembnejši dejavniki kombinacija ustrezne temperature, svetlobe in zračne vlažnosti.

FOTO: arhiv MerkurjaOkras za tople in hladnejše prostore

Med prazniki so denimo lahko v ogrevanih prostorih božične zvezde, božični kaktusi, vitezova zvezda, ardizija, siljene čebulice hijacint ali narcis ter sobna cipresa wilma, medtem ko je hladnejši predel stanovanja primernejši za ciklame, telohe in božje drevce, pravijo v podjetju Merkur, partnerju naše nagradne igre Polepšamo vam praznike z Merkurjem. Priporočajo, da smo že pri izbiri sobnih rastlin na prodajnem mestu pozorni, da so goste, kompaktne rasti, da imajo lepe, zdrave liste, če cvetijo, pa izberemo takšne, ki imajo še čim več popkov. Pri izbiri iglavcev je pomembno, da je prst v loncu prekoreninjena, da imajo gojeno koreninsko grudo in zdrave iglice, ki ne odpadajo preveč. Preden zapustimo trgovino, rastline s papirjem zaščitimo pred mrazom, po prihodu domov pa jih vsaj še 20 minut pustimo v ovoju, da se privadijo na temperaturo v stanovanju.

PREBERITE ŠE: Veje za praznično okrasje

!!galerija!!


Od cvetočih lončnic, ki so bile sprva v božično-novolet­nem času priljubljene zlasti zaradi zeleno-cvetoče kombinacije, danes pa marsikomu nadomeščajo praznično drevesce, lahko s primerno oskrbo ohranimo denimo vitezovo in božično zvezdo, božični kaktus ali ardizijo. »Zelo pomemben je ritem zalivanja. Vzemimo vitezovo zvezdo, pri kateri s siljenjem dosežemo, da cveti sredi zime. Čim hitreje raste, tem več vode potrebuje. Na začetku rasti zalivamo precej poredko, v času cvetenja vsak drugi dan, a nikoli obilno, nato spet bolj poredko, ko listi začnejo rumeneti. Od septembra do novembra jo zalivamo zelo redko. 

Tudi božično zvezdo v obdobju rasti obilno zalivamo. V zelo toplem prostoru jo je bolje zaliti zelo obilno enkrat na teden kot večkrat z majhnimi odmerki. Po koncu cvetenja jo narahlo škropimo in ne zalivamo. 

Podobne potrebe po vodi ima božični kaktus: redno ga zalivamo v obdobju rasti in cvetenja, v obdobju mirovanja pa redkeje. Nekoliko drugačne so potrebe ardizije, pokončno rastočega nizkega zimzelenega grmička z rdečimi plodovi v spod­njem delu, ki ne prenaša nizkih temperatur. Redno zmerno zalivanje in pogosto škropljenje potrebuje vse leto. Prst se pri njej ne sme izsušiti, po drugi strani pa se v rastlino ne sme ujeti preveč vlage,« pravijo Merkurjevi strokovnjaki.

Iglavci v loncu v stanovanju le 14 dni

Čedalje bolj so priljubljena tudi v loncu rastoča božično-novoletna drevesca, za katera vzgajajo različne vrste iglavcev. Da bi ti v bivalnih prostorih preživeli čim manj stresa, jih imejmo v stanovanju največ 14 dni, svetujejo. V tolikšnem času pri rastlini višja temperatura namreč še ne izzove brstenja. Če imamo drevesce v stanovanju dlje časa, poskušajmo nekoliko znižati temperaturo in ga redno zalivajmo. Ko ga prestavimo na prosto, ga namestimo v zavetje ob steno, najbolje na vzhodno ali severno stran hiše, lahko pa tudi na balkon ali teraso, ter poskrbimo, da bo prst ves čas vlažna. Od iglavcev, posajenih v lonec kot trajna drevesca, se najbolj obdržijo jelke (korejska jelka, kavkaška jelka), primerni pa so tudi drugi iglavci, kot so srebrna smreka, bodeča smreka, omorika in stožčasta smreka, dodajajo v Merkurju. Če si želimo za božično-novoletne praznike okrasiti okolico hiše, pa lahko uporabimo borovce, stožčaste smreke, božja drevca, tise, skimije, pierise, gaulterije, pernecije, oblikovane pušpane ali telohe v loncih.

PREBERITE ŠE: Da bodo praznične smrečice v loncu preživele

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE