Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Božična zvezda: kaj narediti, da bo cvetela tudi prihodnje leto

Da bo božična zvezda ohranila vitalnost in jo bomo naslednjo jesen prepričali, da ponovno obarva svoje poganjke, moramo začeti skrbeti takoj po letošnjem nakupu. Kako?
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
22. 2. 2022 | 13:13
22. 10. 2024 | 09:52
3:52

Ker je toploljubna rastlina, saj izvira iz Mehike, ne prenese prepiha in nizkih temperatur, zlasti ne zimskih zunanjih, zato jo ob nakupu dobro zavijemo. Ko rastline izbiramo, pazimo da imajo zdrave in sveže liste, vlažen substrat in čim bolj zaprte cvetove. Te predstavljajo majhni, beli ali rumeni neznatni cvetki na koncu poganjkov, ki jih obdajajo ovršni listi.

Temperatura: Rastlina bo dalj časa bo cvetela in ostala v boljši kondiciji, če bo med cvetenjem na stalnem mestu v prostoru s temperaturo med 18 in 20 stopinj Celzija. Pri nekoliko višjih temperaturah bo cvetela krajši čas. Če je temperatura previsoka, posebej če ima premalo svetlobe in je zrak presuh, začnejo listi rumeneti ter odpadati. Tudi temperature pod 18 stopinj, prepih ter nihanje temperature lahko izzovejo odpadanje listov.

PREBERITE ŠE: Za božično zvezdo so jo naredili mehiški frančiškani

Svetloba: Božično zvezdo postavimo čim bliže oknu, a ne nad radiator. Neposredne sončne svetlobe ne mara.

Zalivanje med rastjo in cvetenjem: Ko raste in cveti, božično zvezdo redno zalivamo, obilno enkrat na teden. Rastlina ne sme stati v vodi, ker korenine rade zgnijejo. Če smo jopozabili zaliti, jo z lončkom potopimo v vedro mlačne vode. Ko odcveti, skoraj ne zalivamo.

Gnojenje: med rastjo in cvetenjem božično zvezdo tedensko dognojujemo s tekočim gnojilom. Spomladi, v času mirovanja, od tedaj ko rastlina odvrže obarvane ovršne liste, do junija, ne gnojimo, pozneje dognojujemo na 10 dni.

Oskrba od pomladi do jeseni: maja ali junija božično zvezdo prenesemo na prosto, na senčno mesto, redno zalivamo. Med poletjem je rast počasna, pred jesenjo se pospeši.

Oskrba od oktobra naprej: ker božična zvezda v naravi cveti, ko se dan krepko skrajša, ji podobne razmere zagotovimo tudi v stanovanju. Biti mora v prostoru brez umetne osvetlitve. Da bi bili ovršni listi na koncu poganjkov najlepše obarvani okrog božiča, ji začnemo s pokrivanjem dan dodatno krajšati že oktobra in tako počnemo osem tednov. S kartonskim stožcem ali škatlo rastlino prekrijemo zgodaj popoldne in jo tako pustimo do naslednjega jutra. Novembra ji moramo znižati tudi temperaturo, in sicer jo prestavimo v prostor, v katerem je stalna temperatura 15 stopinj in ni prepiha. Decembra bodo ovršni listi že obarvani. Božično zvezdo takrat prestavimo na stalno mesto, kjer jo želimo občudovati, s temperaturo med 18 in 20 stopinj Celzija.

PREBERITE ŠE: Kolumna Jerneje Jošar: Božična zvezda in tulipani hkrati

Razmnoževanje: Spomladi lahko naredimo iz matične rastline potaknjence. Damo jih v mlačno vodo in počakamo, da neha iztekati mleček. Ker ta draži kožo, pri delu nosimo rokavice. Nato potaknjence posadimo v majhne lončke z namenskim substratom. Sicer pa božična zvezda dobro raste v navadnem substratu za lončnice.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine