Prav na otvoritveni dan, v petek, 15. marca, bo na celjskem sejmišču nevladna in neprofitna organizacija Eko Civilna iniciativa Slovenije predstavila letošnje dejavnosti projekta Štafeta semen. Lani je v njej sodelovalo več tisoč ljudi, ki so sadili, izmenjavali in ohranjali domače, tradicionalne in avtohtone vrste semen.
Tudi sicer je letošnja predstavitev naravnana na temo domačnosti – kako se počutiti prijetno v svojem bivalnem okolju, na vrtu, balkonu, terasi, kako združevati prijetno s koristnim in v svoje bivalno okolje vnašati rastline, ki niso le lepe, temveč tudi koristne. Ko bomo načrtovali novo zasaditev, naj bo naravnana tako, da bo uporabna, lepa in koristna in pri tem upoštevajmo to, da so uporabne rastline lahko tudi lepe, je ob predstavitvi koncepta Flore dejal Simon Ogrizek, predsednik Sekcije cvetličarjev in vrtnarjev pri Obrtni zbornici Slovenije. Domačnost je po njegovih besedah tudi pripadnost slovenski vrtnarski in cvetličarski proizvodnji. »Kljub težkemu položaju panoge je lahko kriza priložnost za slovenske pridelovalce.
V zibelki cvetličarstva in vrtnarstva na Nizozemskem so izjemno hudi časi, podjetja propadajo, cene izdelkov pa se izjemno višajo in zdaj ima slovenski pridelovalec, vrtnar, cvetličar priložnost,« je med drugim dejal. Sejem vrtnarstva, cvetličarstva in krajinske arhitekture Flora bo poskrbel za predstavitev cvetličarskih in vrtnarskih trendov nove sezone ter bogato ponudbo semen, sadik, lončnic in druge potrebne opreme za dom in vrt domačih in tujih ponudnikov. Obiskovalci bodo dobili koristne informacije o gojenju sadnega drevja, negi in vzgoji vrtnih rastlin, o novih smernicah pri urejanju vrtov in zelene okolice domov. Sejem bo potekal v dvoranah K in L, pri čemer bo slednja namenjena prodajnemu delu sejemske ponudbe, v dvorani K pa bodo na ogled razstave, vzorčni vrtovi in tekmovalni izdelki mladih aranžerjev, cvetličarjev in vrtnarjev.