V veliko pomoč pri načrtovanju nam bodo ideje, s katerimi lahko svoj balkon ali teraso spremenimo v najljubši letni prostor svojega stanovanja.
Večina rož ljubi sonce. Sicer jih lahko postavimo tudi v kotičke, kamor sončni žarki ne prodrejo, a bodo tam manj cvetele. Rastline za senčno lego pa izpostavljene soncu lahko doživijo opekline in celo propadejo.
Rože, ki ljubijo sonce: pelargonije, gavra, mleček, angelonija, bolivijska begonija, verbena, lantana, zlati kovanec, petunije, bidens, sončne vodenke.
Najlepše rože za senco: fuksije, gomoljne begonije, vodenke, koprive, bakopa, deteljice, pijavčnice.
Miks kultur – karakterizira ga folklorni vpliv različnih etničnih okolij. Združujejo se vesele in tople barve, zelo naravno dekorativno, lonci temno oranžne in rjaste barve, mešane eksotične, nove in avtohtone, stare rastline. Za te kombinacije so odlični sladki krompir, pelargonije, dipladenije, kane, moljevec, koprive, fuksije, deteljice, alternantera, lantana.
Urbani kaos odseva dinamiko, drznost in odsotnost pravil, kar narekuje veliko mešanje in rastline na nepričakovanih mestih. Posode so industrijske oblike, nepopolne, pločevina, kovina. Prisotne so močne barve, kot sta rumena in rdeča v različnih odtenkih, pa grafiti, piktogrami, pike, kapljice na materialih ali pri rastlinah prelivanje barv in vzorci. V kombinacije za urbani kaos se odlično vklopijo bidens, robustne begonije, trave, tunbergije, bogato cvetoče petunije s prelivajočimi se barvami v cvetovih.
Notranji mir vodi k umirjenosti in je varovalni pas med zunaj in notri. Značilnosti so mehkoba, tišina, prijetno, okrogle in nežne oblike v pastelnih in naravnih odtenkih z nekaj rožnate, bele, modre, vzorci so redki, materiali naravni, v svetlih tonih. Rastline, ki jih bomo uporabili za kombinacije, so salvija, brahikoma, mini dišeče pelargonije, nizki nageljčki, srebrna dihondra, milijon zvončki umirjenih barv, rožmarin, afriški smilj, mleček, nemesija in drugi drobižki umirjenih barv.
Vrt na balkonu je sestavljen iz izbrane zelenjave, dišavnic in cvetlic. Najbolje, da v kombinacijo sestavljamo užitne cvetlice, kot so kapucinke, deteljice, ognjič. Paradižniku dodamo baziliko, koper, boreč, ognjič, pa tudi nizki fižol, zeleno, redkvice, čebulo.
Citronasti timijan bo zasaditvi prispeval svež vonj, kapucinke pa dodatno barvo. K papriki ali čiliju kombiniramo plahtico, moljevko, drobnjak in ognjič. Kumaram se lepo podajo sončnice, luštrek in viseči slak. Jajčevcem dodamo še špinačo, pehtran, timijan in žametnice ali kapucinke. Blitva je odlična za kombinacije zaradi stebel v rdeči, rumeni in beli barvi. K njej posejemo redkvice in nizki fižol, dodamo še temnolistni žajbelj in verbeno, pelargonijo ali bidens.
Ob nakupu rastlin je idealna tudi priložnost, da si priskrbimo primeren substrat in hranila, s katerimi bomo naše lepotice v balkonskih zasaditvah ohranjali v najboljši kondiciji.
Vedno izberemo le najbolj kakovostne izdelke. Odlična podlaga za balkonske rastline je 5- komponentna zemlja za sobne in balkonske rastline Plantella Balkonia, ki vsebuje vse potrebne elemente za začetek razvoja rastlin, dobro zadržuje vodo (zato rastline potrebujejo le zmerno zalivanje) in vsebuje dovolj hranil vsaj za naslednji mesec dni. Spodbuja zdravo rast in bujno cvetenje.
Za vzgojo zelenjave in zelišč lahko izberemo tudi povsem naravno Bio Plantella Organsko zemljo. Izjemno je namreč bogata z organskimi snovmi in humusom, s svojo sestavo pa omogoča naravno zdravo rast in odličen razvoj aromatičnih zelišč in okusne domače zelenjave.
Za kasnejše dognojevanje si izberemo tekoče gnojilo za cvetoče rastline Plantella Cvet, ki je obogateno z vitamini in morskimi algami, saj z njim pospešimo razvoj cvetnih nastavkov in tako poskrbimo za bolj bujen učinek. Za zelenjavo pa izberemo tekoče organsko gnojilo iz alg in vitaminov Bio Plantella Vrt .
V našem brezplačnem vodniku boste lahko izvedeli, kako z malo truda ustvariti najlepše balkonske zasaditve:
Naročnik oglasnega sporočila je Unichem d.o.o.