Mi smo razlage, ki se nanašajo na temperaturo vode, poiskali v strokovnem gradivu o vzdrževanju kakovosti rezanega cvetja, ki ga uporabljajo dijaki biotehniških centrov.
Veljajo tudi splošna priporočila, ki vplivajo na obstojnost šopkov, povezana predvsem s temperaturo in zračno vlažnostjo v prostoru, z vzdrževanjem higiene v vazi, odstranjevanjem propadajoči delov cvetic …
Splošna priporočila
Vemo, da se rezano cvetje več časa ohrani v hladnejših prostorih, čim dalj od grelnih teles, neposredne sončne svetlobe in od prepišnih mest. Tudi bližina košaric s sadjem, ki izločajo zorilni plin etilen (jabolka, hruške …) pospešuje propad. In seveda, nekatere cvetice znanilke pomladi v zaprtih prostorih propadejo že čez dva, tri dni, saj jih na njihovem naravnem rastišču ohranjajo mraz in vlažne noge (zvončki, žafrani in narcise).
Vodo redno menjamo, vsekakor takrat, ko izgublja bistrost, saj to pomeni, da se v njej razvijajo bakterije. Priporočljivo je, da sluzaste dele stebel splaknemo pod tekočo vodo in jih ponovno prirežemo. Ob menjavi vode pomijemo tudi vazo.
Vaze s kovinsko notranjostjo, razen pocinkanih posod, niso primerne, saj voda v njih postane kisla, kar cvetju ne ustreza, med drugim povzroči razbarvanje in ožige tkiva.
Narcise v vodi izločajo sluz, ki drugim cveticam ne ustreza, zato jih imamo vsaj en dan v ločeni posodi, če si želimo kombiniran šopek, pa jih šele potem damo skupaj.
Cvetličarski strokovnjaki na podlagi meritev obstojnosti rezanih cvetic priporočajo, da v vazo natočimo vodo iz pipe običajne temperature in dodamo predpisano količino hranila za cvetice, ki smo ga prejeli v cvetličarni. Kupiti ga je mogoče tudi v tekoči obliki.
In še slabosti in prednosti različnih temperatur vode: