Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Gasilci imajo poleti veliko dela s požari v naravi

Ob visokih temperaturah in nevihtah s strelami se pojavljajo tudi požari v naravi. Po podatkih uprave za zaščito in reševanje je samo prejšnji teden v dveh dneh zagorelo štirikrat, med drugim v Kopru, Bohinju in občini Miren-Kostanjevica. Gašenje takšnih požarov je težavno, zato se prostovoljni gasilci dodatno usposabljajo za takšne intervencije.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:25
3:18

Kljub povišanim temperaturam v zadnjih dneh sicer še niso izpolnjeni pogoji za razglasitev velike ali zelo velike požarne ogroženosti naravnega okolja, mirijo na Upravi RS za zaščito in reševanje (URSZR). Gašenje v naravi se sicer razlikuje od gašenja poslopij. »Naravno okolje je nepredvidljivo,« je za STA opozoril Peter Jerina, vodja usposabljanja prostovoljnih gasilcev. Vetrovi, gibanje dima in plamenov, spreminjanje smeri in hitro razširjanje ognja predstavljajo nevarnosti, ki po njegovih besedah v naravi dodatno otežujejo delo gasilcev. Poudaril je, kako zelo pomembno je hitro ukrepanje v takih primerih: »Ob vetru se plamen lahko širi tudi s hitrostjo do 50 metrov na minuto.« Dodatna ovira je lahko tudi relief območja požara. »V primeru požara, kot je bil na Sveti gori, je bilo pobočje strmo in širjenje je tako veliko hitrejše,« je dejal Jerina.

Tudi na takšne nevarnosti bodo izkušeni inštruktorji opozorili prostovoljne gasilce, ki se od 18. julija in do predvidoma konca avgusta udeležujejo usposabljanj za gašenje požarov v naravi. Kot so za STA pojasnili na URSZR, je namen programa dopolniti znanje in strokovno usposobiti prostovoljne gasilce, tako da bodo lahko učinkoviteje ukrepali v primeru požara v naravnem okolju. Program namenja posebno pozornost mehanizmom gorenja ter različnim vrstam požarov v naravnem okolju, vplivu geografskih in klimatskih razmer na gorenje in širjenje požara, uporabi naprav za gašenje pri požarih v naravi, taktiki gašenja požarov in izvajanju preventivnih požarnih ukrepov ter sistemu protipožarnih ukrepov, so navedli.

V okviru programa so udeleženci seznanjeni tudi s predpisi s področja varstva pred požarom v naravnem okolju in varnosti ter zdravja pri delu, s prvo pomočjo in osnovami kartografije. Usposabljanje zajema 32 pedagoških ur, od tega jih je 18 namenjenih teoretičnemu in 14 praktičnemu usposabljanju. Po besedah Jerine se programa udeležujejo gasilci vseh starosti in iz vseh koncev Slovenije, tudi takih, kjer požarov v naravi, kot so na Krasu, ne poznajo. Usposabljanje organizirajo Gasilska zveza Slovenije, Zavod za gasilsko in reševalno službo Sežana in Uprava RS za zaščito in reševanje.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine