Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Prve ocene: pozeba hujša od lanske

Po prvih ocenah slovenskih sadjarjev je lahko škoda, ki jo je minuli teden povzročila pozeba, večja kot lanska. Ker so temperature pod lediščem zdesetkale sadni pridelek že drugič zapored v dveh letih, predlagajo zaščito pred spomladanskimi pozebami s sistemskimi rešitvami – oroševalnimi sistemi, ki z zamrzovanjem okrog cvetov ustvarijo izolativni ovoj in s kakršnimi tuji sadjarji v podalpskih dolinah zaščitijo do 90 odstotkov plodičev. Po ocenah čebelarjev bodo čebele letos dale tretjino manj medu samo na račun škode, ki jo je pozeba povzročila za akacijevo pašo.
J. B./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 12:36
3:25

Predsednik Strokovnega sadjarskega društva Slovenije Robert Veberič je na novinarski konferenci na Gospodarski zbornici Slovenije dejal, da bo slovenskega sadja letos katastrofalno malo. Direktor podjetja Evrosad ter podpredsednik zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS Boštjan Kozole pa je dodal, da je verjetno poškodovanega 90 ali več odstotkov potencialnega pridelka, kar pomeni škodo v višini med 50 in 60 milijoni evrov tržne vrednosti sadja. Čeprav so številni rastlinski plodiči na prvi pogled nepoškodovani, se bodo čez približno dva tedna posušili. To dokazuje črna notranjost, ki jo lahko vidimo, če plodič prerežemo. Po Veberičevih besedah je tako velika škoda tudi posledica neobičajno zgodnjega cvetenja dreves in grmov.

Strošek postavitve oroševalnih sistemov, ki se pri naših sosedih potrjujejo kot edini učinkovita zaščita pred pomladansko pozebo, je po Kozoletovih ocenah med 8000 in 10.000 evrov na hektar nasadov, k temu pa je treba prišteti še strošek zagotavljanja vode. Po njegovih besedah bi lahko velik del sredstev zanje pridobili iz evropskih virov, a bo treba spremeniti nacionalni program razvoja podeželja, ki oroševalnih sistemov ne predvideva. To prinaša velike birokratske ovire, je poudaril. Prepričan pa je, da slovensko sadjarstvo brez tovrstnih ukrepov ne more preživeti. Na ministrstvu za kmetijstvo predlog podpirajo in ga bodo poskušali čim prej uresničiti.

Na Čebelarski zvezi Slovenije pa opozarjajo, da hladno vreme negativno vpliva tudi na čebele, če zanje ni ustrezno poskrbljeno. "Čebele v hladnih razmerah veliko porabijo zase in lahko ostanejo tudi brez hrane. Čebelar mora biti pozoren, da ne bo na koncu poleg paše izgubil tudi čebel," je izpostavil Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze. Po njegocih besedah bo akaciji še dodatno škodovalo hladno vreme v času njenega cvetenja, zato škodo pričakujejo tudi tam, kjer pozeba ni bila usodna. Končna škoda bo odvisna od vpliva pozebe na preostalo pašo, kar pa je po njegovih besedah trenutno še nemogoče oceniti.

PREBERITE ŠE: kako zaščititi rastline pred pozebo v domačem vrtu ali sadovnjaku

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine