Pesticidi: insekticidi, fungicidi in herbicidi vsebujejo kemikalije, ki ne znajo razlikovati med dobrimi in slabimi žuželkami. Če se z njimi želite znebiti škodljivcev, se boste zagotovo delno znebili tudi koristnih žuželk. S tem boste posegli v ekosistem na svojem vrtu in ga porušili.
Če se boste izognili uporabi umetnih pesticidov, boste omogočili, da se na vašem vrtu vzpostavi naravno ravnovesje, ki bo bolj učinkovito v boju proti škodljivcem kot kemikalije. Izberite raje naravne načine za odstranjevanje škodljivcev, povprašajte starejše, s čim so si pomagali na vrtu in polju. Preventiva pa je vsekakor najboljša: poskrbite za zdravje prsti, zdrave sadike, redno odstranjujte plevel, poskrbite za redno vlaženje prsti in podobno. Uporabite lahko tudi zastirko iz slame ali lubja.
PREBERITE ŠE: NE ZAKADITE SE NA VRT S ŠKROPIVOM
Bolj kot obračate zemljo, več ogljikovega dioksida spuščate v ozračje. Ko je čas za gnojenje vrta, najprej opazujte, kako to poteka v gozdu. Odpadlo listje počasi razpada, živali, ki živijo v zemlji, pa hranljive snovi prenašajo globlje. Namesto gnojenja in obračanja prsti, posujte kompost ali gnoj po površini vrta jeseni in pustite do pomladi.
PREBERITE ŠE: GREDICE PRELOPATAMO IN POGNOJIMO ŠE OKTOBRA
Poletja pogosto spremljajo tudi sušna obdobja, ko z zalivanjem vrta škodujemo okolju. Da bi se temu izognili, posadimo avtohtono seme trave in ne tisto, ki bo zahtevalo večje količine vode. Z izbiro avtohtonih rastlin, ki so navajene na podnebje, v katerem rastejo, se bomo izognili številnim okolju škodljivim dejavnostim (uporabi pesticidov, možnosti vnosa tujerodne rastline v okolje in pretiranemu zalivanju).
PREBERITE ŠE: ZADREGE POLETNEGA ZALIVANJA