Odločitev, da bomo v bližini hiše uredili vrt, naj bo premišljena. Premislimo, kje je najbolj primerno mesto, kje je dovolj sonca in kako velik vrt sploh potrebujemo.
Zamislite si lahko vrt, na katerem bodo rastle tako cvetlice kot zelenjava. Odločite se za rastline, ki bodo pomagale ekosistemu na vašem vrtu.
Premislite tudi, kako velik vrt potrebujete. Če v gospodinjstvu ne živi veliko oseb ali pridelkov ne konzervirate, najbrž ne potrebujete več kot nekaj gredic.
Nobene potrebe ni, da bi načrt naredili zelo natančno, saj se bodo najbrž vaše želje sčasoma spreminjale, z njimi pa tudi razporeditev na vrtu. Narišite preprost načrt iz ptičje perspektive in označite, kje bi imeli mizo za sedenje, drevesa, cvetlične in zelenjavne gredice.
PREBERITE ŠE: Konec avgusta dnevi odprtih vrat kmetij
Preden začnete urejati vrt, najprej nekaj časa sedite na njem in opazujte, kje je največ sonca. Sprehodite se po ulici in pokukajte tudi na vrtove sosedov. Videli boste, kaj jim najlepše uspeva in kje. Če imate prijazno sosedo, ki je navdušena nad vrtnarjenjem, jo povprašajte za nasvet.
PREBERITE ŠE: 6 pravil za uspešno setev motovilca
Če imate babico, ki vas zalaga s pridelkom s svojega vrta, vrtnarjenja veščo mamo ali prijateljico, jih prosite za pomoč. Razložile vam bodo, kaj se kdaj seje in sadi, kaj so dobri in kaj slabi sosedje, koliko sonca in zalivanja potrebuje kakšna rastlina ...
PREBERITE ŠE: Kdaj je seme zrelo
Če boste začeli z majhnim in vam bo uspelo, bo motivacija za prihodnjo sezono še toliko večja. Vrt uredite tako, da ga boste lahko širili in dopolnjevali. Pri tem pa razmislite tudi o shranjevanju pridelka. Buč namreč hitro zraste preveč naenkrat, podobno je tudi s kumarami.
Nikar preveč ne razmišljajte, saj začetki niso tako zapleteni. Najprej posadite in posejte sadike in semena, potem pa občudujte, kako narava poskrbi sama zase.
PREBERITE ŠE: Za sveže vrtnarje: Najprej tiste, ki so na vrtu kratek čas