Motovilčevemu semenu se že pri temperaturah zraka nad 25 stopinj Celzija zelo zmanjša kaljivost. Pri višjih temperaturah je s setvijo bolje počakati na padec temperatur. V vsakem primeru moramo tla pri avgustovskih setvah zasenčiti. Zato ga sejemo v zavetje visokih rastlin, zasilna, a slabša rešitev sta tudi prekritje gredice z olistanimi vejicami in vrtnarska koprena.
PREBERITE ŠE: NE SEJTE MOTOVILCA MED VROČINSKIMI VALOVI
Tudi če avgustovska setev motovilca uspe, se nam v vročem septembru lahko zgodi, da bo njegove liste napadla pepelasta plesen in ga bomo morali zavreči.
Motovilec sejemo lahko tudi septembra in oktobra; ta bo primeren za nabiranje v toplejši zimi ali pa bo prezimil - rast bo oživela ob prvih otoplitvah in ga bomo nabirali zgodaj spomladi.
Ne smemo pozabiti, da potrebuje motovilčevo seme za kalitev svetlobo, zato ga v tla le vtisnemo, vendar moramo ta ves čas vzdrževati vlažna. Da se ne bi izsuševala, lahko posejano gredico pokrijemo z lahno prosojno kopreno.
Če smo motovilec semenili doma, uporabimo lansko seme, letos spomladi pobrano namreč ne bi kalilo. Pri semenu, ki je naprodaj, semenarske hiše to že upoštevajo.
Če bomo motovilec sejali v vrstice oz. ozke pasove, bo bujneje rasel, saj bomo tla med njimi lahko prerahljali z majhno motiko. Rahljanje tal namreč bolj pospeši rast kot gnojenje.
Za poletne in jesenske setve motovilca zadostujejo hranila, ki ostanejo v tleh od prejšnjih posevkov.
Motovilec, ki smo ga sejali poleti, vsak dan zalivamo, saj ima plitve korenine. Spomladi in jeseni je navadno padavin dovolj, v primeru suše ga zalivamo tudi v tem času.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Motovilec pomirja moške